Politiet dropper efterforskning af KMD's gaveregn

Efter måneders afsløringer af gaver til kommunale embedsmænd dropper politiet nu at granske it-giganten KMD.

Artikel top billede

12 landskamp-billetter til én embedsmand, rockkoncerter med betalt overnatning og et hav af golfturneringer med flotte præmier.

Det har blandt andet stået på listen over afsløringer af KMD-gaver til embedsmænd i de seneste måneder.

Men politiet ser ingen grund til at tage en snak med it-giganten KMD og eventuelt indlede en efterforskning - i hvert fald ikke lige nu.

"Det gør vi ikke på det foreliggende grundlag," siger kommunikationsmedarbejder Lars Andersen fra København Vestegns Politi.

Han begrunder ikke nærmere beslutningen, men tilføjer dog:

"Vi læser også aviser."

Dermed antyder han, at yderligere oplysninger i sagen måske kan føre til, at politiet vil se på det, som er blevet kaldt bestikkelse.

Straffelovens paragraf 144

Tidligere har lektor Sten Bønsing fra Aalborg Universitet understreget, at ikke kun det at modtage koncertbilletter, middage, golf og andre gaver er bestikkelse.

Også giveren kan straffes. Det kræver dog - i modsætning til modtageren - at der er klare beviser for, at der kommer noget ud af bestikkelsen.

Flere af gave-forholdene strider mod straffelovens paragraf 144, som handler om bestikkelse, oplyser lektoren.

Ifølge eksperten må offentlige ansatte ikke modtage gaver fra et privat firma. Heller ikke selv om der ikke sker en modydelse.

KMD nægter bestikkelse

Hos KMD har man tidligere pure afvist, at selskabet skulle være involveret i bestikkelse.

Man har dog bremset gaveregnen og har udstukket nye retningslinjer.

Men KMD vil dog ikke af egen drift sende listerne med gavemodtagerne til politiet. Kun hvis myndigheder beder om det, har selskabet forklaret.

Gaver og ulovlige kontrakter

Striben af gave-afsløringer har været alenlang og tæller tilsammen over 50 embedsmænd, der altså har modtaget alt fra fodboldbilletter til overnatning, middage og rockkoncertbilletter.

Fælles for mange af gavemodtagerne har iøvrigt været, at de arbejder i kommuner, der har tildelt KMD it-kontrakter uden om udbud.

En skandale, der tegner til at blive den største af sin slags i kommunalt regi, hvor over hver tredje kommune undersøges af Konkurrencestyrelsen.

V-ordfører tror politiet kommer på banen

Venstres it-ordfører Michael Aastrup-Jensen er på trods af politiets udmelding fortrøstningsfuld.

"Hvis der virkelig er foregået ting som kan karakteriseres som bestikkelse, så bør både kommunerne, politiet og KMD selv tage et ansvar," siger han.

Han mener, at de mange sager om udbud eller mangel på samme har signaleret at der har "eksisteret en helt forkert kultur internt i kommunerne og hos KMD".

"Denne kultur må og skal udryddes, således at borgerne kan være sikre på at kommunen forvalter sine penge bedst muligt," siger han.

Han vurderer, at når kommunale medarbejdere modtager gaver fra leverandører, er det "uomtvisteligt forkert og bør ikke finde sted".

"Derfor vil det også overraske mig rigtig meget, hvis ikke politiet ender med selv at tage sagen op og få undersøgt de mange forhold," slutter han.

Politianmeldt kommunaldirektør

Selv om politiet i første omgang ikke vil undersøge KMD af egen drift, så er den nu afgåede kommunaldirektør i Hillerød Kommune blevet politianmeldt.

Han modtog en Madonna-koncert og middag til sig selv og hustruen, hvor efter der blev indgået en kontrakt uden om udbud til små 50 millioner kroner.

Og formanden for antikorruptions-vagthunden Transparency, har tidligere været ude i B.T. og opfordre til, at man melder de kommunale embedsfolk til politiet efter straffelovens paragraf 144 om bestikkelse.

Gavemodtagere

Herunder bringer Computerworld en liste over gavemodtagere.

Listen er ikke udtømmende, men blot et udpluk fra forskellige medier, der har kastet sig over sagen i de seneste måneder:

Modtager:
Hedensteds kommunalchef, Jesper Thyrring Møller
Gave:
AC-DC koncert i Parken med overnatning. Og landskampsbilletter til Parken.

Modtager:
Hedensteds tidligere borgmester, Jørn Juhl Nielsen
Gave:
Landskampsbilletter til Parken.

Modtager:
Norddjurs' kulturdirektør, Peter Hjulmand Nielsen
Gave:
Golf med frokost.

Modtager:
Frederikshavns socialchef, Jan Nielsen
Gave:
Mindst fem fodboldbilleter og har deltaget i flere af KMD's golfturneringer.

Modtager:
Frederikshavns kommunalchef, Jane Wiis
Gave:
Deltaget i omkring fire golf-arrangementer.

Modtager:
Brønderslevs embedsmænd, Uvist hvem
Gave:
4-5 VIP-billetter til håndbold og fodboldkampe.

Modtager:
Administrationschef, Danske Regioner, Søren Sørensen
Gave:
12 landskampsbilletter. To venner var også inviteret med til et par kampe.

Modtager:
Hillerøds tidligere kommunaldirektør, Peter Zahlekjær
Gave:
Middag og billetter til Madonna-koncert. Konen inviteret med.

Modtager:
Borgmester i Rudersdal og tidligere KL-formand, Erik Fabrin
Gave:
Har deltaget i golf-arrangement.

Modtager:
Frederikssunds kommunaldirektør, Ole Jacobsen
Gave:
Billetter til en Madonna-koncert.

Modtager:
40 navngivne kommunalchefer
Gave:
Deltaget i golf-arrangement i august 2009.

Kilder: Computerworld, B.T., Frederiksborg Amts Avis og Politiken.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S