Så meget spenderer Danmark på it om året

Analysehuset IDC har haft den store lommeregner fremme. Se her, hvor mange milliarder Danmarks private og offentlige sektor køber it for.

Artikel top billede

Godt 60 milliarder kroner.

Så meget bruger kongeriget Danmark på it om året, viser en ny undersøgelse fra analysehuset IDC, som har udført analysen på vegne af software-giganten Microsoft.

It-indkøbene på den pæne side af 60 milliarder kroner er fordelt med 70 procent i den private sektor svarende til 42 milliarder kroner.

Det offentlige står for 30 procent - eller knap 18 milliarder kroner - af it-indkøbene fordelt på landets fem regioner, de 98 kommuner og staten inklusiv uddannelses- og sundhedssektorerne, viser IDC-undersøgelsen.

It-indkøb i det offentlige

IDC skriver i sin rapport, at størstedelen af de 17,9 milliarder kroner, som det offentlige bruger på it-indkøb, dækker it-services.

61,6 procent - eller omkring 11 milliarder kroner - bliver brugt på services eksempelvis outsourcing, udvikling af løsninger og løbende support til disse løsninger.

Den største post i det offentliges it-budget er outsourcing (5,5 milliarder kroner), mens projekt services (4,1 milliarder kroner) og hardware (4,0 milliarder kroner) følger lige i hælene.

Standardsoftware-omkostninger i stat, regioner og kommuner ligger derimod på omkring 2,8 milliarder kroner.

Danmark største it-forbruger i Norden

Med det offentliges andel på 30 procent af landets samlede it-budget er den offentlige sektor i Danmark den relativt største it-forbruger sammenlignet med nordiske brødrelande.

Den offentlige sektor i Finland bruger eksempelvis 22 procent, mens de offentlige budgetter i Norge og Sverige har andele, der ligger mellem den danske og den finske, skriver IDC i sin rapport.

De tal, som IDC lægger til grund for sine konklusioner, er 2008-tal, men analysebureauet anser ikke, at der skulle være væsentlige ændringer i forhold til 2009-budgetterne.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S