IBM ude med endnu et millionunderskud

2009 blev igen et rødt år for IBM i Danmark, der netop har præsenteret endnu et gigantisk underskud.

Artikel top billede

It-giganten IBM bløder stadigvæk i Danmark.

Virksomheden har netop præsenteret et årsregnskab med et underskud på 271 millioner før skat. IBM har desuden oplevet, at omsætningen er faldet med mere end milliard kroner fra 8,8 til 7,7 milliarder kroner.

Det fremgår af en artikel i Dagbladet Børsen.

Voldsomme afskrivninger

Underskuddet skyldes ifølge IBM af- og nedskrivninger på omkring 700 millioner kroner.

Det er blandt andet opkøbene af Mærsk Data og DM Data i 2004, der stadigvæk belaster regnskabet.

IBM har desuden haft store udgifter til at forbedre kvaliteten af virksomhedens driftscentre, der i 2008 blev ramt af et stort nedbrud, der især gik udover virksomhedens aller største kunder.

Trods underskuddet er IBM's direktør dog tilfreds med regnskabet, der viser et driftsoverskud på 693 millioner før af- og nedskrivninger.

"Det er klart, at vi er meget tilfredse med resultatet af den primære drift og den udvikling, som vi har været i gennem," siger Lars Mikkelgaard-Jensen til Dagbladet Børsen.

IBM-direktør forventer desuden, at IBM igen begynder at vokse i 2010.

Annonceindlæg fra Computerworld

Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S