IBM ude med endnu et millionunderskud

2009 blev igen et rødt år for IBM i Danmark, der netop har præsenteret endnu et gigantisk underskud.

Artikel top billede

It-giganten IBM bløder stadigvæk i Danmark.

Virksomheden har netop præsenteret et årsregnskab med et underskud på 271 millioner før skat. IBM har desuden oplevet, at omsætningen er faldet med mere end milliard kroner fra 8,8 til 7,7 milliarder kroner.

Det fremgår af en artikel i Dagbladet Børsen.

Voldsomme afskrivninger

Underskuddet skyldes ifølge IBM af- og nedskrivninger på omkring 700 millioner kroner.

Det er blandt andet opkøbene af Mærsk Data og DM Data i 2004, der stadigvæk belaster regnskabet.

IBM har desuden haft store udgifter til at forbedre kvaliteten af virksomhedens driftscentre, der i 2008 blev ramt af et stort nedbrud, der især gik udover virksomhedens aller største kunder.

Trods underskuddet er IBM's direktør dog tilfreds med regnskabet, der viser et driftsoverskud på 693 millioner før af- og nedskrivninger.

"Det er klart, at vi er meget tilfredse med resultatet af den primære drift og den udvikling, som vi har været i gennem," siger Lars Mikkelgaard-Jensen til Dagbladet Børsen.

IBM-direktør forventer desuden, at IBM igen begynder at vokse i 2010.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv sektionsleder for PET's sektion for IT Sikkerhed & Arkitektur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg