IBM i Danmark bløder millioner for femte år i træk

I løbet af de sidste fem regnskabsår har IBM mistet store summer i Danmark.

Artikel top billede

IBM taber hundredvis af millioner på forretningen i Danmark.

I perioden fra 2005 til og med 2009 har den amerikanske it-virksomhed haft et samlet underskud efter skat på 852 millioner kroner.

Det seneste regnskab for 2009 viser et underskud på 239 millioner kroner efter skat, og føjer dermed endnu et rødt kapitel til de seneste års historieskrivning om IBM i Danmark.

Ikke siden 2004, da den nuværende administrerende direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen, tiltrådte, har IBM præsenteret et overskud.

Det hidtil værste år var i 2008, da IBM kom ud med et underskud på 329 millioner kroner og virksomheden desuden oplevede et stort nedbrud, der ramte en lang række af de største kunder. 2008 år var også året, da IBM måtte indkassere et tab på 125 millioner kroner på IT-Factory-affæren

Planlagte afskrivninger

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra administrerende direktør Lars Mikkelgaard-Jensen, der i øjeblikket er på forretningsrejse i Norge. Men
ifølge IBM's pressechef, Carsten Grønning, er underskuddet en del af en langsigtet planlægning.

Han forklarer, at afskrivninger på IBM's opkøb af Mærsk Data i 2004 er en af de poster, der har presset IBM's regnskaber særlig hårdt gennem de sidste fem år.

"Det påvirker naturligvis regnskabet, når man opkøber en virksomhed, som der bliver betalt milliarder for. Når der bliver foretaget sådan en investering, laver man en plan, og i den forbindelse har man nogle helt naturlige afskrivninger," siger Carsten Grønning.

Men er der så tale om en forfejlet investering, når den belaster regnskabet så hårdt i mange år?

"Jeg kender ikke betegnelsen en forfejlet investering. Men jeg ved, at der også er blevet brugt mange penge på at investere i forbedringer af IBM's infrastruktur. Vi har kørt efter en fem års-plan, hvor vi godt har været klar over, at det vil sætte tydelige spor bundlinjen. Men finanskrisen var naturligvis ikke en del af den plan," siger Carsten Grønning.

IBM's presechef forventer, at IBM de næste år vil gå bedre tider i møde, fordi virksomheden forventer bedre konjunkturer i samfundsøkonomien.

Carsten Grønning påpeger desuden, at de største afskrivninger på IBM's opkøb nu er overstået og, at IBM heller ikke forventer, at det i de kommende år vil blive nødvendigt med nye store investeringer it-infrastrukturen, som det var tilfældet efter de store nedbrud i 2008.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect