Microsoft: Cloud er vigtig, men det er disse ting også

Cloud er væsentlig for Microsofts fremtid. Men også andre emner spiller en vigtig rolle for selskabets fremtid. Se dem her.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Trods den overvældende hype, der omgiver begrebet cloud computing, så er det stadig kun et af flere aspekter, der vil komme til at forme de kommende generationer af virksomheds-it, mener Barry Briggs, der er teknologi-direktør i Microsoft IT.

Læs mere om Microsofts fokus på cloud computing her.

Øget regulering fra myndighederne, globaliseringens kompleksitet og den eksplosive data-vækst vil også komme til at spille en stor rolle, vurderede Barry Briggs mandag aften på Massachusetts Institute of Technology.

Microsoft afsluttede for nyligt et større projekt, der netop tager højde for disse tre faktorer - en kundedatabase med mere end 100 millioner virksomhedskunder og to milliarder identiteter, fortalte Barry Briggs.

Udefrakommende faktorer - for eksempel på det internationale juridiske område - vil kun gøre den slags mere komplekst i fremtiden.

Privatliv er afgørende

I forsøget på at overholde reglerne har Microsoft ansat en 'chief privacy officer' for hvert forretningsområde, tilføjede han.

"Vi er fanatiske, når det handler om vores kunders privatliv."

Globaliseringen påvirker sammen med Microsofts forsøg på at erobre nye markeder også it's rolle i forsyningskæden.

Visse udviklingslande får 25 eller 30 procent af deres omsætning fra import-skatter, fortalte han.

"Og så gælder det om at have papirerne i orden."

Strategien er under forandring

De nye markeder betyder desuden, at Microsofts it-strategi er under forandring.

"Hvordan ser profilen ud for den næste milliard kunder? Hvis de findes i udviklingslandene, så vil de sikkert ikke købe ind på traditionel vis. Det vil få stor betydning for, hvordan vi bygger vores systemer."

"SharePoint er vores DNA"

I mellemtiden har Barry Briggs stadig en stor opgave i at styre Microsofts omsiggribende interne systemer. Virksomheden har omkring 228.000 SharePoint-sider i sit intranet, fortæller han.

"SharePoint er i vores DNA. Vi bruger det til alt," sagde han.

Virksomheden har gjort det nemt for medarbejderne at oprette SharePoint-sider efter behov.

I fremtiden vil Microsoft.com køre udelukkende på SharePoint, "for at vise mulighederne for skalering," tilføjede han.

Udover at give medarbejderne bred adgang til samarbejdsværktøj som SharePoint, så vil virksomheden gerne arbejde på at styrke selvbetjening og velstyret BI (business intelligence) ved hjælp af værktøj som for eksempel det nye PowerPivot.

I dag "findes der en masse mennesker, der kører BI ad hoc," forklarer Barry Briggs. "Den og den kender den og den, som kender en forbindelse i databasen. 'Lad os køre nogle rapporter og måske ændre data', så hoveddata bliver korrumperet."

"Vi sørger for, at vores slutbrugere kan gennemføre den slags analyser, der burde være en selvfølge, tilføjer Barry Briggs. Internt i organisationen er PowerPivot kendt som "sikkerhedsnålen til BI," fortæller han.

"Barry Briggs diskuterede desuden Microsofts cloud computing-strategi, og herunder udviklingsplatformen Azure, der for eksempel skal konkurrere med Amazon Web Services.

Der er stadig mange bekymringer om sikkerheden i skyen blandt de mennesker, Barry Briggs snakker med, fortalte han. Den teknologiske udfordring er mindre end den psykologiske, tilføjede han. "Hvor ligger mine data? Hvem kontrollerer mine data?"

Microsoft har været nødt til at udfolde sin Azure-strategi i forhold til kundernes bekymringer. "Der er en særlig Azure-instans udelukkende til den amerikanske regering," fortalte Barry Briggs.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

    CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job