Nu bryder Seagate grænserne for harddisk-kapacitet

Har du servere, der kan håndtere harddiske på mere end 2,1 terabyte, kan du se frem til en væsentlig forøgelse.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Seagate bekræfter at have planer om at lancere en 3,5 tommer Constellation ES-harddisk på tre terabyte i år, men advarer om, at den nye gigantharddisk kun kan anvendes af pc- og serverproducenter, der har opgraderet deres produkter til at kunne håndtere harddiske med kapaciteter over 2,1 terabyte.

Harddisken på tre terabyte er den næste generation af Seagates Barracuda XT med en overførselshastighed på seks gigabit i sekundet og en SAS-grænseflade (serial-attached SCSI), som på nuværende tidspunkt fås i kapaciteter på op til to terabyte.

Loftet på 2,1 terabyte blev sat for omkring 30 år siden, da der blev taget en beslutning om at begrænse området for logisk blok-adressering (LBA) på harddiske. LBA specificerer, hvor blokke af data lagres på harddisken.

Produktchef hos Seagate Barbara Craig oplyser, at den nye harddisk på tre terabyte i første omgang er målrettet enterprise-segmentet, "som altid er sulten efter mere storage-kapacitet."

Hun fortæller, at der også er en version på 2,5 tommer på vej. Seagate afviser dog at kommentere på, hvornår dette drev, der passer til bærbare, vil være i handlen.

Harddiske på 2,5 tommer vil også kunne anvendes i datacentre for at reducere pladskravene. Men før det sker, er udstyrsproducenterne nødt til at foretage justeringer for at kunne læse nye 32 byte LBA'er, skriver Craig i et blogindlæg i sidste uge.

Alt skal justeres

Rygterne om en harddisk på tre terabyte fra Seagate opstod for flere uger siden på en blog fra det engelsk it-fokuseret medie The Register.

Barbara Craig bekræfter nu over for Thinq.com, at drevet var er vej.

"Beslutningen om at begrænse LBA-området til 16 byte per harddisk-sektor blev taget i 1980'erne, da man troede, at drev aldrig ville komme op på over 2,1 terabyte," fortæller Barbara Craig.

Software- og hardware-producenter er nu nødt til at justere alting lige fra styresystem til BIOS for at kunne læse de større 32 byte LBA'er, forklarer Barbare Craig.

Uden større LBA vil aktuelle styresystemer såsom Windows XP kun være i stand til at tilgå så lidt som en tredjedel af den nye harddisk på tre terabyte.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub