44 million spilkonti er stjålet på nettet

Et trojaner har blotlagt ikke færre end 44 millioner konti til flere af de helt store onlinespil. Spiludbyderne er hyppige mål, fortæller en ekspert.

Artikel top billede

Via en trojaner med navnet LogInck har it-kriminelle tiltusket sig adgang til login-informationer til ikke mindre end 44 millioner spilkonti.

Helt konkret handler det om en 17 gigabyte stor database, hvor der ud af de 44 millioner konti er åbnet uønsket adgang til 16 millioner konti hos Wayi Entertainment, to millioner konti hos Ncsoft og godt 200.000 World of Warcraft konti.

Online-spil i farezonen

Det er sikkerhedsfirmaet Symantec, der beretter om det store svindelnummer på firmaets sikkerhedsblog.

Onlinespillerne er en udsat gruppe, fortæller Symantec.

"En række onlinespil, herunder det populære World og Warcraft, har været udsat for adskillige angreb, men 44 millioner konti lyder af rigtig mange," siger Ken Willén, der er sikkerhedsekspert i Symantec.

Spilidentiteterne handles flittigt på helt almindelige auktions- og handelssider, og der er mange penge at tjene på konti, hvor brugeren har opnået store resultater i et spil.

Det er nemlig ikke de personlige informationer, men spilresultaterne, der er interessante i disse former for indbrud, fortæller Ken Willen.

Værdien af de mange oplysninger er svær at beregne, men spilkonti handles fra nogle få kroner til adskillige tusinde på handelssiderne.

Spiludbyderne ved det godt

Spiludbydere som eksempelvis World of Worldcraft ved godt, at der er et problem med tyveri af konti, og man tager problemerne meget ret seriøst.

"Flere af de store spil har hotlines, som man kan ringe til, hvis man får stjålet sin konto. Jeg har et helt nært eksempel, hvor min genbos dreng mistede sin World of Warcraft-konto. Han ringede til udbyderen, der via logfiler kunne rulle kontoen tilbage, og derved mistede han ikke sine resultater i spillet," fortæller Ken Willen.

Spiludbyderne er da også tvunget til at reagere, hvis de vil drive en forretning.

"De er godt klar over at hvis brugerne ikke føler sig sikre, så forsvinder de, men helt undgås kan problemerne altså ikke, hvilket dette tyveri er et tydeligt eksempel på," siger han.

Annonce

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S