Logica satser på nyt vækstmarked

Interview: Med et smart træk har Logica formået at udløse kraftig stigning i indtjening på et fald i omsætningen. Se her, hvad direktør Jesper Scharff fortæller om fremtiden.

Artikel top billede

It-serviceselskabet Logica var tidligt ude med at ruste sig til finanskrisen, og det store selskabs danske forretning kom da også nogenlunde helskindet gennem 2009.

Nu venter markante vækstrater, mener administrerende direktør Jesper Scharff.

"Jeg er ikke bleg for at sige, at vi vil få 10 procents vækst i år. Måske endda mere," siger han.

Venter stor vækst

Fundamentet er nemlig lagt til store vækstrater, mener han.

Logica i Danmark kom ud af 2009 med et fald i omsætningen på 20 millioner kroner, hvilket svarer til et fald på 2,5 procent.

Til gengæld steg indtjeningen før skat med godt 15 millioner kroner.

Begge dele er Jesper Scharff godt tilfreds med. Et omsætningsfald på et par procent er tilfredsstillende, når hele markedet er faldet fire procent, mener han.

"2009-resultatet er sådan set okay, for det var et meget 'tough' år, hvor vi måtte leve med, at mange projekter pludselig blev skubbet og udskudt, fordi mange af vores kunder også har faldende omsætning. Vi er tilfredse med at klare os så godt i topmarked, hvor så mange andre måtte skære ned og restrukturere, og hvor så mange er kommet ud med røde tal," siger han.

Den markante indtjenings-stigning i et vigende marked skyldes ikke mindst, at Logica har fokuseret helt på de områder, hvor selskabet tjener penge, mens områder, hvor indtjeningsmarginen er meget lav, er blevet skåret fra.

Det gælder især videresalg af underleverandørers produkter, der på den ene eller anden måde er indgået i Logicas samlede tilbud til selskabets kunder.

Samlet er Logicas omkostninger til underleverandører blevet reduceret med godt 36 procent.

Det betyder, at Logica i årets løb har drejet forretningen over mod områder med høj indtjenings-margin og væk fra de underleverandører, der typisk kan booste omsætningen - men uden at det afspejler sig i bundlinjen.

"Vi kunne som systemintegrator sagtens få en stor omsætningsvækst ved at tage mange leverancer med fra eksempelvis en softwareleverandør eller en anden serviceleverandør i opgaver, hvor vi selv står for for eksempel 70 procent og underleverandører står for resten," siger Jesper Scharff.

Et sådan boost i omsætningen ville der bare ikke være penge i for selskabet.

"Vi tjener jo ingen penge ved at købe hardware og software for 100 og så sælge det videre for 100,02, selv om det afspejler sig i omsætningen," siger Jesper Scharff.

Satser på det mest stabile marked

Logica er ifølge IDC den sjettestørste it-leverandør til det offentlige med en andel på to procent.

Jesper Scharff vurderer, at selskabet henter omkring 45 procent af sin forretning i det offentlige, der trods buldren om nedskæringer, besparelser og lignende fortsat er et meget mere stabilt kundesegment end det private erhvervsliv.

Han peger på, at flere private markeder stort set er lukket helt ned, når det gælder it-ordrer.

"Men det gør det offentlige jo ikke. Det handler højst om udsving på et par procent. Det er ikke et marked, der pludselig vokser, men til gengæld er det meget stabilt," siger Jesper Scharff.

Outsourcing er vejen frem

I krisetid kommer der altid øget fokus på omkostningerne, og det sigter Logica efter at udnytte.

Jesper Scharff kan nemlig se en klar tendens til, at outsourcing-markedet stiger, og derfor planlægger selskabet en øget indsat på dette område.

"Det er dårlige tider, hvor alle er presset på budgetterne og derfor forsøger kunderne meget på at få reduceret deres omkostninger. Det betyder, at mange overvejer, om det nu også er core for dem at drive deres it, eller om det kan gøres bedre og billigere andre steder," siger han.

Til gengæld falder markedet for projekter, hvor Logica ellers typisk har lagt en væsentlig del af af sine kræfter.

Jesper Scharff vurderer, at projektmarkedet faldt fem-otte procent sidste år og at det er på tilsvarende nedadgående kurs i år.

De pressede budgetter gør nemlig, at massevis af it-projekter, it-investeringer og it-implementeringer af nye systemer i både det offentlige og det private erhvervsliv er blevet udsat til bedre tider.

"Vi har ikke tidligere været meget inde på outsourcing-markedet, men nu investerer vi pæne beløb på at komme ind på dette marked. Det er jo svært at vokse på et nedadgående marked som projektmarkedet," siger han.

Logica slipper dog ikke sit fokus på projektmarkedet, understreger direktøren.

"Der er ingen tvivl om, at projektmarkedet kommer tilbage. Vi håber og tror, at det vil ske i andet halvår eller i løbet af næste år," siger Jesper Scharff.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job