Logica Danmark går fri af fyringer - skal sælge mere

Herhjemme har Logica ingen plan om at fyre, men selskabet vil ikke desto mindre reducere omkostninger til administration og i stedet brænde krudtet af på mere aggressiv marketing og salg.

Artikel top billede

I Danmark meldte Logica ud tilbage i februar, at virksomheden er rustet til den nedgang i markedet, der lurer i horisonten.

"Vi skal spare 10-15 procent i omkostninger til administration, og de penge skal i stedet kanaliseres over i marketing og salg, så vi kan være mere aggressive der og forhåbentlig øge væksten," siger Jesper Scharff, administrerende direktør, Logica Danmark.

Ingen danske fyringer

Scharff forventer ikke, at den danske organisation bliver ramt overhovedet af den fyringsrunde i størrelsesordenen 1.300 af koncernens 39.000 ansatte, som Logicas nye topchef Andy Green annoncerede i går.

"Men jeg kan selvfølgelig ikke love noget," siger Jesper Scharff og holder dermed en kattelem åben for en fyring eller to.

Til gengæld vil Jesper Scharff godt love, at Logica Danmark vil øge satsningen på offshoring, hvilket vil sige at få udført opgaver ofte af programmeringsmæssig karakter i lavtlønslande som Indien og Filippinerne.

"Det vil være naivt at tro, at vi kan klare os uden såkaldt blended delivery, hvor opgaverne løses af kompetencer fra forskellige lande som for eksempel Danmark, Tyskland og Indien," siger Logicas danske direktør.

Sourcing og oursourcing

Forretningsmæssigt vil Logica skrue op for sourcing og outsourcing inden for især drift og application management.

Forskellen på og sammenhængen mellem outsourcing og sourcing hænger således sammen: En virksomhed outsourcer sin udvikling, og den leverandør, der overtager disse udviklingsprojekter, kan efterfølgende gennemføre dem ved hjælp af sourcing.

"Med global sourcing bruger man...fortsættes

.... hele verden som fødekæde, når det gælder om at finde ressourcer til at løse et projekt. Kræver projektet eksempelvis 100 mand, så kommer de 20 måske fra Danmark, 20 fra Ukraine, 30 fra Indien, mens de sidste 30 hentes et helt fjerde sted," har Jesper Scharff tidligere forklaret Computerworld.

Veluddannet og disciplineret

Godt nok er arbejdskraft fra Vietnam, Filippinerne og Kina knap så nem at gå til sprogmæssigt, men den er som hovedregel altid meget veluddannet og disciplineret.

At lige præcis sourcing står højt på agendaen hos Logica Danmark er naturligvis ikke tilfældigt. Dels er Logica den 7. største servicevirksomhed i Europa og den 19. største i verden, dels vokser outsourcingmarkedet med raketfart i Europa.

I første halvdel af 2007 steg værdien af outsourcing-aftaler i Europa med 78 procent i forhold til samme periode året før.

I årets første seks måneder blev der ifølge en undersøgelse fra analysehuset TPI indgået outsourcing-kontrakter i Europa for 10 milliarder kroner.

Klar til afmatning

Samtidig med satsningen på sourcing og outsourcing skal der også spares, og det føler Logica Danmark sig fint rustet til.

Med fremgang i såvel omsætning som resultat føler Logica sig klar til en eventuel afmatning af markedet.

Den samlede omsætning var på 826,3 (808,1 i 2006) millioner kroner svarende til en vækst på fire procent, mens resultatet før skat voksede med 37 procent fra 47,7 millioner i 2006 til 65,4 millioner kroner i 2007.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Digitaliseringsstyrelsen

    IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Udvikler til AI-platform i Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration