Kritisk hul i XP's hjælpefunktion

Google-mand finder kritisk sårbarhed i XP.

Artikel top billede

Software-producenten Microsoft har udsendt en advarsel om en kritisk sårbarhed i Windows XP og yderligere en i Windows 2003. Derimod er Windows 7, Windows Server 2008, Windows Vista, og Windows 2000 ikke omfattet af sårbarheden.

Sårbarheden muliggør afvikling af ondsindet kode og kommandoer på maskinen. Misbrug vil typisk gennemføres ved at lokke en almindelig bruger til at klikke på et særligt udformet link, som aktivt udnytter svagheden.

Sikkerhedshuller et opstået i Windows Hjælp og Support Center.

Problemet udløses, når man starter Windows Hjælp- og Support Center-applikationen igennem et link. Denne metode er normalt supporteret og sikker, men på grund af Cross Site Scripting-sårbarhed på en side knyttet til Hjælp og Support funktionen, er det muligt at omgå en implementeret "allow list", beretter sikkerhedsfirmaet CSIS.

Firmaet anbefaler desuden, at man anvender en workaround i form af at deaktivere hcp-protokollen i registreringsdatabasen.

Google fandt fejlen

Ironisk nok er det en Google-medarbejder, der har fundet fejlen.

Google meddelte i sidste uge, at firmaet vil trække alle Microsoft-produkter ud af firmaet, fordi Google mener, de ikke er sikre nok.

Microsoft giver yderligere oplysninger om sårbarheden på TechNet, og man kan desuden finde en teknisk analyse på SecurityFocus webside.

Læs mere:
Microsoft kan ikke rette Office XP-fejl

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job