EU vil høre tredjeparter i SAP-Sybase-sagen

Det vides endnu ikke, om Europa-Kommissionen vil godkende SAP's køb af Sybase.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Europa-Kommissionen har endnu ikke afgjort, om SAP's forestående opkøb af Sybase falder ind under dens regler om fusioner, selvom en indledende undersøgelse antyder, at det sandsynligvis er tilfældet, påpeger en udtalelse i EU-Tidende.

"Kommissionen finder ved den indledende undersøgelse, at den bekendtgjorte transaktion kan falde ind under EF-fusionsforordningen. Men den endelige afgørelse på dette punkt er endnu ikke faldet," står der i udtalelsen.

Europa-Kommissionen, som er EU's højeste konkurrenceretlige myndighed, vil nu høre fra interesserede tredjeparter, som ifølge dokumentet i EU-tidende har 10 dage til at svare.

SAP forventer, at transaktionen afsluttes i juli, hvilket dog er en tidshorisont, der kan blive skubbet, hvis Europa-Kommissionen beslutter sig for at gennemføre en omfattende undersøgelse.

"Vi forventer stadig, at tilbuddet for Sybase er gennemført inden for den tidslinje, vi tidligere har opridset," siger talsmand for SAP Andy Kendzie i en pressemeddelelse. Det var ikke umiddelbart muligt at få en kommentar fra Sybase.

EU forsinkede Oracles opkøb af Sun Microsystems i månedsvis for at afveje bekymringer om konsekvenserne for open source-teknologier såsom databasen MySQL og programmeringssproget Java.

SAP er interesseret i Sybases mobile platform og database-teknologier, som vil hjælpe virksomheden til at udvide sin kerneforretning inden for forretningsapplikationer.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job