SAP-systemer sælges i bidder

En lang række moduler af SAP-software bliver lagt på nettet, så firmaer kan nøjes med at købe enkeltprogrammer frem for større softwaresystemer. Smart træk, mener analytikere.

MySAP Technology hedder den tyske softwaregigants seneste udspil i kampen for at sikre sig nye kunder på markedet for virksomhedssystemer. Hidtil har det være god latin hos SAP, at kunderne købte en hel softwareplatform fra firmaet, som en palette af SAP-programmer ? også kaldet suite ? skulle køre på. Ikke noget med at køre programmer fra andre platforme ind over.

Det er imidlertid fortid nu. MySAP Technology blev præsenteret i går som en ny mulighed for virksomheder til at købe enkelte moduler eller programmer til at blive integreret på andre softwareplatforme. Der er tale om en webtjeneste, hvor virksomhederne køber adgangen til SAP-programmer, som virksomhedernes softwareudviklere kan hente via nettet ? og bygge ind i egne programmer.

Smart træk

Dermed kan SAP nå kunder, som kører med konkurrenters systemer ? som eksempelvis Oracle ? og ønsker at anskaffe et SAP-program uden at skulle ud i en dyr udskiftning af hele systemet. Og dermed følger SAP i andre store softwarefirmaer som IBM, Microsoft og Suns fodspor. De har på samme måde lanceret lignende webbaserede tjenester for virksomheder og deres udviklere.

Analytikere var efter meddelelsen tirsdag enige om, at det er et smart træk fra SAP. Som Adam Shepard fra BNP Paribas vurderede det, får SAP en konkurrencefordel her, fordi selskabets software er nemmere at indarbejde på andre platforme end konkurrenternes.

SAP med i Java-lejren

Tirsdag understregede selskabet endvidere, at programmeringssproget Java bliver kraftigt prioriteret i forhold til blandt andet SAP?s webplatform MySAP.com.

- Java er hermed sidestillet vores eget ABAP-programmeringssprog, som SAP-chefen Hasso Plattner udtrykte det på en SAP-konference i Los Angeles.

Det sker blandt andet fordi, at Java er meget populært til programmering af store virksomhedssystemer. Dog forsikrede Hasso Plattner om, at det ikke skal ses som om, at SAP vælger side mod Microsoft. Selskabet vil stadig arbejde med integration med Microsofts .Net-initiativer for øje.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Datagovernance – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS