Comdex: Oracle kører på Microsoft

Oracle gør med topchefen Larry Ellison i spidsen alt for at drille og kritisere Microsoft i den evindelige ordkrig mellem de to softwaregiganter. Ellison kalder blandt andet Microsoft en heldig bankrøver.

Tilbage i de gode gamle Wild West dage ? som John Wayne fremstillede dem på film ? ville stifter og topchef i Oracle, Larry Ellison, og Bill Gates fra Microsoft lunte rundt med nervøse fingre på revolverskæftet, mens de stirrede på hinanden med smalle øjne og gentagne gange udbrød (især til tilhørerne), at ?denne by er ikke stor nok til os begge?.

Sådan er det også på efterårets Comdex, hvor Larry Ellison står for de verbale skud fra hoften for at provokere Microsoft og signalere kampgejst. Således har Oracle-topchefen sammenlignet Bill Gates og Co. med heldige bankrøvere, hvilket skete i en kommentar til forliget mellem Microsoft og det amerikanske justitsministerium, der ifølge ham har lidt et totalt nederlag.

- Det er lige som at være en bankrøver, der bliver filmet af et overvågningskamera ? og regeringen så siger: Årh ja, hva? fa?en, fortsæt bare, sagde Larry Ellison på et handelsshow på messen.

Ny software til at lokke MS-kunder

Drillerierne finder også sted i de egentlige forretningsnyheder fra Oracle. Softwareselskabet fortalte således i går om et nyt program, der skal hive kunder fra Microsofts e-mailsoftware over på rene Oracle-produkter.

Oracle E-mail Migration Service hedder programmet, der lader folk bruge Microsoft Outlooks e-mailprogram på pc?er, men udskifter deres Microsoft e-mailservere med Oracle?s egen 9i.

Ikke overraskende plæderer Oracle for, at dets software og servere er meget bedre. I et forsøg på at bevise det inkluderer Oracle blandt andet et program, der skal måle den angivelige økonomiske fordel ved at skifte. Derudover følger der et program, der skal sammenligne Oracle med Microsoft og andre leverandører af e-mailklienter.

Sidste ord ? eller det sidste skud ? er næppe afgivet i selskabernes indbyrdes forhold.

Annonceindlæg fra QNAP

QNAP High Availability sikrer kontinuerlig storage-tjeneste og systemtilgængelighed

QNAP High Availability er nem at implementere og bruge – og omkostningseffektiv. Perfekt til mindre virksomheder og professionelle med små budgetter.

TD SYNNEX Denmark ApS

Bid Support Specialist (Maternity Cover)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Business Cloud Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Software Developer

Nordjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S