TDC forsinkede Sahvas ADSL-projekt

Først måtte Sahva vente halvanden måned på at få ADSL-linier klar. Og da routerne skulle gøres klar, konfigurerede Tele Danmark dem forkert.

Alle de ADSL-linier, Sahva skal bruge til sit nye IT-system, er nu leveret. Men projektet blev forsinket: Først forsinkede TDC leveringen af linierne halvanden måned, og da de endelig var leveret, var routerne konfigureret forkert.

- Vi har overladt arbejdet med at konfigurere og vedligeholde routerne til TDC. Så da de meldte klar, tog vi med vores driftspartner Nord Data ud i landet for at sætte systemer op - og så opdagede vi, at det ikke virkede, fortæller IT-chef Hans Ewertsen.

Computerworld Teknik & Net følger løbende firmaet Sahvas overgang til centraliseret og udliciteret IT-drift. Det nye system drives af Nord Data i Hillerød. Det bygger på Citrix MetaFrame-servere, som brugerne rundt om i landet skal kommunikere med via et MPLS-baseret IP-netværk med ADSL-opkoblinger.
Den centrale server-installation kører Office 97 og Navision XAL 2.63 på servere med Windows NT 4.0 (oprindelig Windows 2000). XAL kommunikerer med Unix-servere, der kører Oracle 7.3. Oven på Windows-serverne kører Citrix MetaFrame 1.8 med Service Pack 2. Klienterne er Windows 98-pc'er med en browser som adgang til
MetaFrame-applikationerne via browser-udvidelsen NFuse.
Forklaringen var, at TDC havde fejlkonfigureret routerne. For eksempel manglede der oplysninger om DHCP- og WINS-opsætning.

Dermed blev projektet yderligere forsinket. Skønt alle afdelinger, der skal have ADSL, har fået det, er de ikke blevet opgraderet til den tynde klient-løsning. De kører videre med applikationer og data, der afvikles og gemmes lokalt.

- Vi er nødt til at have en ansvarlig fra kontorerne med for at sikre, at alle lokale data overføres til serverne. Det har vi ikke kunnet i sommerferien, men det kommer nu, siger Hans Ewertsen.

TDC bekræfter problemer

TDC bekræfter, at linierne har været "lettere forsinket", og at der var problemer med konfigureringen af routerne. Teleselskabet forklarer det med to faktorer: Der har været stor efterspørgsel efter ADSL-linier, og MPLS er en ny teknologi:

- Sahvas netværk er et af de første MPLS-netværk, vi har leveret, og det er klart, at den nye teknologi, som introducerer en helt ny måde at styre trafikken på internet, har skullet finpudses, siger markedschef Henrik Desler Schmidt, TDC Tele Danmark Erhverv, i en udtalelse.

Samtidig er Sahva løbet ind i de forudsigelige ulemper ved at bruge tynde klienter: Ikke alle applikationer kan afvikles på en MetaFrame-server. Således ville firmaet gerne bruge en applikation, der hentede data fra Concorde XAL ind i Excel via ODBC. Men den kunne ikke køre med tynde klienter.

- Nu leder vi efter en anden applikation, der fungerer under MetaFrame, siger Hans Ewertsen.

Oprindelig bragt i Computerworld Teknik & Net nr. 56, den 21. august 2001.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere