Nordea køber stort ind hos SimCorp

Softwareselskabet SimCorp glæder sig over, at selskabet har tegnet den største enkeltordre nogen sinde med bankgiganten Nordea. Selskabets invest managementsystem, TMS2000 skal installeres på 300 arbejdspladser i koncernen.

I årets sidste måneder har SimCorp formået at hive flere pæne ordrer hjem på selskabets investment management system TMS2000. I november meddelte selskabet, at det havde solgt TMS2000-licenser til et kuwaitisk investeringsfirma KIO i London.

I sidste uge kunne SimCorp så pege på en tilfreds kunde i Deutsche Bank, der afgav ordre på yderligere 200 licenser på TMS2000 til bankens afdeling i Italien og dens investeringsforening. De nytegnede licenser blev lagt oven i 200 licenser, som Deutsche Bank anskaffede sig sidste år.

Torsdag har SimCorp så sendt nok en fondsbørsmeddelelse afsted ? denne gang for at informere om softwareselskabets største enkeltordre nogensinde. Køberen er Nordea, der har bestilt licenser til 300 arbejdspladser ? fordelt rundt på koncernens kontorer i og uden for Norden.

TMS2000 skal udgøre fundamentet for bankens investment management ? og systemet skal integreres med Nordeas egne forretnings- og kundesystemer, hedder det i meddelelsen.

Imidlertid giver den store ordre ikke anledning til at ændre SimCorps forventninger til omsætning og resultatet for hele året.

I oktober nedjusterede selskabet sine forventninger til årsregnskabet. I august forventede SimCorp et resultat af den primære drift på mellem 55 og 60 millioner kroner ? men i oktober blev det ændret til forventningen om et underskud på mellem 20 millioner kroner og et overskud på 10 millioner kroner.

Investorer har taget godt imod SimCorps meddelelse, hvor aktien er steget med 11,6 procent til kurs 240.

Følg aktien her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S