Hugo?s far barsler med nyt produkt

Lyt til et netradio-program om Britney Spears og lad samtidig en lille browser automatisk tage dig med rundt til websteder om pop-tøsen. Det er konceptet i en ny opfindelse fra Skærmtrolden Hugo's far, Ivan Sølvason.

Skaberen af skærmtrolden Hugo, Ivan Sølvason, har skabt et lille program, der gør det muligt at synkronisere TV og radioudsendelser med fremvisning af relevante websites. Ivan Sølvasons amerikanske firma Webchoice har udviklet et lille browser-program til computerne.
Det gelejder automatisk tv-seere og radiolyttere hen til websites med yderligere informationer om det emne, som den enkelte udsendelse beskæftiger sig med. Et program om hundeopdragelse kan således kodes til at udsende signaler til browseren om at vise bestemte websites undervejs i udsendelsen.

Programmet bliver herhjemme introduceret sammen med webstedet Netop10.dk, der leverer hitlister over websteder inden for 100 kategorier. Derfor hedder browseren Netop10.dk Broadcast.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet