Star Tour sælger flere internetrejser

Rejsebureauet Star Tour satte i forrige uge rekord i antallet af rejser solgt via internettet. Målet er at nå 15 procent af det samlede årlige salg om to år.

Rejsebureauet Star Tour melder sig nu til horden af rejsefirmaer, der oplever vækst i salget af rejser på internettet. Star Tour solgte i den forgangne uge 11,4 procent af alle selskabets rejser online, svarende til en omsætning på 1,5 millioner kroner. Den tidligere rekord var 8,2 procent af det samlede antal rejser.

Lars Schmidt, der er internet shop manager i Star Tour, mener at tallene taler for sig selv.

- Salg af rejser på internettet er inde i en positiv udvikling. Den stærkt stigende interesse hænger sammen med, at det er blevet både lettere og hurtigere for kunden at bestille sin rejse online, fortæller han i en pressemeddelelse.

Star Tour håber på at lande på et samlet internetsalg for 2002 på ti procent. Sidste år solgte selskabet syv procent af sine rejser via nettet.

- Målet er at nå op på 15 procent i løbet af to år. Men internetsalget vil aldrig afløse vore rejsebutikker helt. For mange er det at købe en rejse noget helt specielt, hvor det at komme ind i den fysiske butik og rådføre sig med sælgeren er en del af rejseoplevelsen, udtaler Lars Schmidt.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil