Navision køber aktier i CRM-firma

Leverandøren af økonomistyringssystemer, Navision, har overtaget 35 procent af aktiekapitalen i det nordjyske firma, Celenia Software, der udvikler kundestyringssoftware (CRM).

Det skriver Navision i en pressemeddelelse. En del af den CRM-funktionalitet, som er integreret i Navision-produkter er udviklet af Celenia Software. Endvidere har selskabet udviklet Payment Management, som er integreret i Navision Attain og Navision Financials.

Købsprisen er hemmelig, men indeholder en option for Navision til at overtage den resterende del af aktiekapitalen. (kelmo)

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS