IT-giganter sammen om ny trådløs platform

Ericsson, Apple og Sun slår nu de digitale pjalter sammen om at udvikle en ny teknologisk platform, der skal gøre det muligt at sende film og tv-nyheder til håndholdte terminaler. Projektet blev præsenteret på en Apple-konference i Los Angeles.

Det drejer sig om at tage det bedste fra tre IT-giganter og knytte det sammen, så der kan skabes en ny teknisk platform, der kan bringe alle former for indhold trådløst ud til de håndholdte terminaler ? både 3G-telefoner og lommecomputere som Palm, iPaq og Visors - som vi alle spås at rende rundt med om få år.

Ericsson, Apple og Sun vil sammen skabe platformen kaldet Ericsson Content Delivery Solution, der skal levere små filmklip, tv-nyheder og spil til de mobile terminaler. Ericsson bidrager med sin viden inden for trådløs infrastruktur, mens Apple leverer softwaren i form af en videreudvikling af Quicktime.

Sun skal levere hardwaren og softwaren, der bliver nødvendig for indholdsleverandørerne, når de skal transmittere deres indhold ud til terminalerne.

Planerne blev offentliggjort på en konference i Los Angeles, hvor Apple demonstrerer det seneste inden for Quicktime ? og de tre parter har fart på.

Allerede fra andet halvår i år regner Apple, Ericsson og Sun med at kunne levere både hardware og en software pakke til mobiloperatører ? uden at de tre dog specificerede, hvilke selskaber de har kontakter til.

På konferencen demonstrerede konsortiet en MPEG-4 video, der blev streamet gennem en Sun-server og vist på et tv med digital settop-boks, en pc og en trådløs Ericsson-terminal. ?Skab én gang og vis over alt?, lød sloganet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S