Slut med gratis StarOffice

Det er snart slut med gratis at downloade Suns StarOffice. Selskabet vil opkræve et engangs-beløb på ?nogle få hundrede kroner? som Suns markedschef, Peter Lange udtrykker det. Det vil gælde for virksomheder og private, oplyser han.

Der bliver længere og længere mellem de gratis snapse i cyberspace. En af de allermest eksponerede af slagsen, kontorpakken StarOffice, ophører snart med at høre til i freeware-kategorien. Indtil nu har computerbrugere verden over kunnet downloade den gratis softwarepakke med database, tekstbehandling og regneark som alternativ til Microsoft Office.

Det ophører om kort tid. Firmaet bag StarOffice, Sun Microsystems, har besluttet sig for at opkræve licens-betaling for brugen af softwaren. Det oplyser markedschef for Sun Danmark, Peter Lange, til Computerworld Online.

Det vil fremover koste et engangsbeløb for virksomheder og private at bruge StarOffice, mens det fortsat vil være gratis for uddannelsesinstitutioner at benytte kontorpakken.

- Endnu er beløbet ikke blevet fastlagt, men der vil formentlig blive tale om pris på 200 ? 400 kroner per licens for virksomheder. Det vil hovedkontoret beslutte inden for den næste måneds tid, forklarer han. Prisen for licens til privatbrugere bliver lavere, men hvor lav ved markedschefen ikke.

Betaling skal øge tillid til StarOffice

Den nyeste udgave af StarOffice 6.0 bliver lanceret i løbet af kort tid, efter at den har været tilgængelig i en beta-version i nogle måneder. Peter Lange har tidligere sagt, at han tror på, at netop 6.0 for alvor vil få de store virksomheder til at gå fra Microsofts Office-pakke til StarOffice.

Det har nemlig været sværere end som så at få virksomheder til at tage StarOffice til sig. I Sun tror man, at det handler om tiltroen til den fremtidige udvikling af produktet.

- Vi har oplevet en blokering i større virksomheder, fordi de har stillet spørgsmålstegn ved vores forretningsmodel med at forære StarOffice væk. De er nervøse for, at vi ikke vil videreudvikle på produktet, når det er gratis, fortæller Peter Lange.

Ved at tage penge for StarOffice bliver der sendt et signal om seriøsiteten i produktet. Samtidig kan licenspengene bidrage til den fortsatte udvikling.

Ifølge markedschefen for Sun Danmark har de virksomheder, som softwareselskabet har luftet ideen over for, reageret positivt. Hvad angår fremtidige opdateringer af StarOffice 6.0 ? til 7.0, 8.0 etc, er der ikke besluttet noget ? men Peter Lange vurderer, at de også vil koste et engangsbeløb at benytte.

Undervejs i interviewet gentager han imidlertid flere gange Suns andet hovedforsvar for den fremtidige opkrævning af penge for StarOffice.

- Det vil stadigvæk være langt billigere end at benytte Microsoft Office, siger han.

Endelig gør Peter Lange og Sun opmærksom på, at der både for virksomheder og private fortsat vil være en gratis kontorpakke til alverdens computerbrugere.

Det er OpenOffice, der er en barberet version af StarOffice. Her kan størstedelen af elementerne fra StarOffice downloades ? undtagen de dele, der ikke er open source. Det drejer sig blandt andet om databasen i StarOffice, Adabas samt nogle fonts og templates.

Relevante links:
OpenOffice kan hentes her
StarOffice-side

Netcompany A/S

Business Cloud Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Contract & Vendor Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly