Aktier: Tid til gevinster på Navision

De grønne opadvendte pile præger dagens IT-aktier på Fondsbørsen. Navision stiger så hurtigt, at en analytiker nu mener, at det er tid for at hente gevinster hjem.

Mandagens gode takter for IT-aktierne fortsatte tirsdag formiddag med pæne stigninger til Navision, TDC og SimCorp.

Navision lukkede i går 10 kroner højere i 265 - og den tendens er fortsat i dag med en yderligere stigning på 10 kroner til 275. Analytikere er enige om, at selskabet står stærkt på markedet efter sidste uges fremlæggelse af et overbevisende rekordregnskab.





















































































Danske
børsnoterede IT- og teleselskaber
2M
Invest
Columbus
IT-partner
DanDisc
Danionics
Danware
EDB
Gruppen
Energy
Solutions Int.
GN
Store Nord
i-data
Maconomy
Navision
Olicom
RTX-Telecom
SimCorp
TDC
Thrane
& Thrane

I Spar Nord Bank har man opskrevet kursmålet for aktien fra 260 til 275 - og med aktien tæt på, er der mulighed for at hente gevinster hjem, mener analytiker Poul-Henrik Svendsen.



- Jeg vil nok mene, at når den nu er på 269, bør man nok sælge lidt og få gevinst hjem, siger han med henvisning til kursen kl. 10:40, da Computerworld Online talte med ham. Siden steg den til 275 for 11:15 at synke til 270.


Højdespringeren inden for softwarehusene i dag er dog SimCorp, der er steget ti kroner til kurs 297. Dermed er aktien tilbage på udgangspunktet for en måned siden efter at have været nede og vende ved 267.


Selskabets regnskab i morgen vil for så vidt være en ikke-begivenhed, da det allerede meldte tal ud den 9. januar, påpeger Poul-Henrik Svendsen.


- Men markedet vil studere SimCorps langsigtede forventninger til udviklingen. Der har selskabet tidligere talt om vækstrater på 30 - 40 procent. Og det spekulerer markedet i, siger han.


Nasdaq trækker videre op
TDC steg tre kroner til kurs 263 mandag - og aktien er i dag steget til 266. Det er også dagen før årsregnskabet for TDC. Dertil kommer, at Nasdaq mandag lukkede 2,6 procent højere.


Det har nu ikke gavnet GN Store Nord synderligt, da aktien er sunket 0,2 til 39,6 efter at være steget 0,8 til 39,8 i går.


Columbus IT Partner er gået lidt frem med 0,9 kroner til 28. Odense og Randers valg af andre selskaber foran selskabet vidner ifølge Poul-Henrik Svendsen om, at det bliver meget svært for Columbus IT Partner at møve sig ind på det kommunale marked. KMD sidder simpelthen for godt på det marked.


Andre aktier med grønne pile tirsdag er Danware, der næste uge aflægger regnskab. Her er kursen gået to kroner op til 182, mens Danionics er sunket med én krone til kurs 74.


Thrane & Thrane har fået brudt sin optur med et marginalt fald på én krone til kurs 70,5. Ligeledes er i-data international faldet med 0,7 kroner til 32,8.


KFX er steget med 1,90 point til 269,84, mens vækstindekset KVX er oppe på 442,92 med 7,43 point.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S