Columbus lover KMD kamp til stregen

Randers Kommunes valg af KMD som leverandør af kommunens nye IT-system var ikke sagligt begrundet, mener ærkerivalen Columbus IT Partner. Columbus-direktør Carsten Dilling fastslår, at nederlaget i Randers ikke får ham til at opgive det lukrative kommunale marked.

Columbus IT Partners administrerende direktør, Carsten Dilling, er ikke i tvivl om, at de seneste ugers skandale i Farum Kommune er den reelle årsag til, at Columbus blev vraget som leverandør af Randers Kommunes IT-system i mandags.

Havde Columbus fået ordren, var der trillet 30 millioner kroner ned i selskabets kasse over tre år, men nu var det i stedet ærkefjenderne fra det kommuneejede KMD, der løb med pengene.

Useriøs beslutning

- Det, der ødelagde kontrakten for os var den historie, der har kørt omkring Farum. Randers Byråd lagde vægt på den usikkerhed, der var skabt omkring vores løsning, men jeg mener, at de traf beslutningen på et useriøst grundlag, siger Carsten Dilling.

Ifølge IT-chef i Randers Kommune, Frank Madsen, faldt valget på KMD frem for Columbus, fordi KMD kan fremvise en større leveringssikkerhed, men det argument giver Carsten Dilling ikke meget for.

Selvom Columbus IT Partners milliondyre kommunesatsning stadig har sit gennembrud til gode ? foreløbig er det udover Farum kun Odense, der er hoppet med på vognen ? så mener Carsten Dilling stadig, at der er gode muligheder for indtjening fremover.

- Det her er en potentielt stor forretning for os. Alene i Danmark handler det om tre milliarder kroner i omsætning årligt, og det er der ingen grund til, at KMD skal sidde på alene, siger han.

Columbus fortsætter kamp

- Vi ville gerne have vundet i Randers, det er der ingen tvivl om, men nu bliver vi nødt til at kæmpe videre. Vi har en god dialog med en række spændende kommuner lige nu, og vi er absolut ikke på vej ud af markedet. Vi er klar til at slå KMD, og det kommer vi også til, for vi ved, at vi har den bedste løsning, siger Carsten Dilling.

Han noterer sig med tilfredshed, at KMD har udtalt, at man betragter Columbus IT Partner som en reel trussel indenfor det kommunale segment.

I Farum er det mange millioner kroner dyre IT-system fortsat ikke færdigt, men det er tæt på, lover Carsten Dilling. Han forklarer, at Columbus har genforhandlet kontrakterne med kommunen og strammet op på en række forhold.

For eksempel er løsninger designet specielt til Farum Kommune droppet til fordel for standardløsninger, der kan sælges til andre kommuner.

Med andre ord er der sat en prop i det hul, hvorfra millionerne tidligere fossede i en lind strøm fra Columbus? kasse til Farum Kommune i form af dyre konsulenttimer til system-implementering og fejlrettelser.

Røffel til Brixtofte

Samtidig har Columbus IT Partner ifølge Carsten Dilling skruet bissen på overfor kommunens genstridige borgmester Peter Brixtofte i et forsøg på at få færdiggjort systemet.

- Vi har i løbet af 2001 stillet større krav til Farum om, at kommunen hjælper til med at få bolden i mål. Vi mangler kun at afslutte ganske lidt, men det kan vi kun, hvis der er en partner at gøre det med. Vi har manglet modspil fra Farum det sidste halve år, hvor arbejdet med IT-systemet har været inde i et vacuum, siger Carsten Dilling.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS