I-mode lanceres i Europa i næste uge

Det tyske mobilselskab E-Plus starter nu en aggressiv kampagne for det japanske I-mode system. Den særlige I-mode telefon kommer til at koste 1.900 kroner, og selve tjenesten koster 22 kroner om måneden.

Tyske teknologifreaks skal ud og købe nye mobiltelefoner i næste uge. Mobilselskabet E-Plus åbner på fredag for salg af abonnementer til den europæiske udgave af japanernes I-mode-system, og selve netværket går i luften fra 16. marts.

Fra starten giver abonnementet adgang til 60 indholdsleverandører, der stiller nyheder, vejrudsigter, sport, underholdning og finansielle tjenester til rådighed for kunderne.

En interessant forskel fra WAP, som aldrig er blevet nogen stor succes i Europa, er konceptet i I-mode, der som udgangspunkt går ud på at lade indholdsleverandører skumme fløden og tjene penge på deres indhold.

Til gengæld får mobiloperatøren en provision for at stille indholdet til rådighed for sine kunder.

Baseret på GPRS

I-mode er baseret på GPRS, hvilket vil sige, at telefonen hele tiden er på nettet, og forbruget afregnes derfor i datamængder i stedet for minutter.

Den eneste mobiltelefon, der understøtter I-mode på GSM-nettet, kommer fra den store japanske elektronikkoncern NEC og leveres i Tyskland til en særlig introduktionspris på 249 euro (knap 1.900 kroner).

Udover udgiften til det almindelige mobilabonnement kræver I-mode et særligt tillæg på tre euro om måneden (22 kroner). Indholdsleverandørerne kan forlange op til to euro (15 kroner) per måned for hver tjeneste.

Endelig har E-Plus prissat selve dataforbruget til en 0,01 euro (7 øre) per kilobyte. Ligesom med WAP er der typisk tale om meget beskedne datamængder, der skal overføres.

I-mode giver mulighed for at sende e-mails på op til 1.000 anslag, men det koster en tillægsafgift på 0,19 euro (1,41 kroner), oplyser E-Plus i en pressemeddelelse.

30 millioner kunder i Japan

Det er det hollandske teleselskab KPN, der har tegnet en licensaftale på I-mode hos systemets japanske opfinder, mobilselskabet NTT DoCoMo.

E-Plus i Tyskland ejes af KPN, men selskabet har altså valgt at lade sit datterselskab introducere den japanske teknologi i Europa. I-mode udbydes først de til hollandske kunder fra midten af april. KPN's belgiske datterselskab, KPN Orange, åbner for I-mode tjenester i juni.

I-mode har eksisteret i Japan siden 1999, og alene der har NTT DoCoMo nu 30 millioner abonnenter på systemet. Det har givet blod på tanden, og derfor drømmer japanerne nu om en voldsom ekspansion i Europa og USA, hvor selskabet samarbejder med AT&T, Sun Microsystems, Microsoft, AOL Time Warner og Hewlett-Packard.

Relevant link:

E-Plus I-mode (på tysk)

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead Data Platform Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Application engineer til DevOps team for analyseværktøjer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job