SF: Kopi-afgifter skal afgøres af parterne selv

Kunstnerne skal kompenseres for den digitale kopiering, der finder sted i samfundet, men hvordan? SF foreslår en model, hvor Folketinget beslutter beløbet, mens parterne i sagen indbyrdes skal enes om, hvad der skal afgiftsbelægges.

Skal der afgifter på IT-udstyr, dvd-afspillere og blanke cd-skiver? Hvor store skal afgifterne i bekræftende fald være?

Spørgsmålene har gennem en årrække splittet politikere, kunstnere, kulturpolitiske udvalg og ikke mindst IT-branchen.

Meget tyder imidlertid på, at spørgsmålene langt om længe vil blive besvaret, når Folketinget 2. april iværksætter førstebehandlingen af det ømtålelige emne.

At sagen kommer i omdrejninger nu, skyldes at SF?erne Ole Sohn og Aage Frandsen har fremlagt et beslutningsforslag under titlen ?Forslag til folketingsbeslutning om vederlagsordning for privatkopiering på blanke medier og optageudstyr.?

- Det, vi vil med beslutningsforslaget, er at indfri det løfte, et flertal i Folketinget gav til kunstnerne, da ophavsretsloven blev ændret. I forbindelse med legaliseringen af digital kopiering til privat brug sagde Folketingets Kulturudvalg, at der skulle etableres en kompensationsordning til kunstnerne, da deres indtjeningsmuligheder ville blive forringet. Og det er det løfte, vi nu vil bede den nuværende regering om at indfri, siger SFs gruppesekretær Ole Sohn.

Dermed tvinges regeringen og kulturminister Brian Mikkelsen til at tage stilling til sagen. Ifølge afdelingschef i Kulturministeriet, Poul Bache, vil ministeriet dog først have udarbejdet et forslag lige op til førstebehandlingen i Folketinget.

Foreslår den franske model

SF og Ole Sohn har allerede et forslag parat til, hvordan en ny model kan formes.

Forbilledet er den model, der praktiseres i Frankrig, hvor parlamentet ikke lovgiver om, hvad der skal afgiftsbelægges, men blot bestemmer, hvor stort et beløb kunstnerne skal have.

Det er derefter op til sagens parter, branchen og kunstnerne, at bestemme hvordan de på den mindst smertefulde måde via afgifter skaffer den fornødne kompensation.

- På den måde undgår man alt for store afgifter på enkelte produkter, og den model kører, så vidt vi er orienteret, fint i Frankrig, siger Ole Sohn.

Vælger regeringen at følge SFs forslag kommer det helt store slag om vederlag og kompensation til kunstnerne i første omgang til at foregå i Folketinget, hvor beløbet skal fastsættes.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job