Cebit: Dansk superopkobling som lokkemad

En investering på omkring en million kroner til Cebit skal gøre danske Kiss Technology synlig for de internationale distributører. Virksomheden har rullet kilometervis af kabler ud og købt sig til satellitadgang for at vise sine produkter ordentligt frem på messen.

Hannover: Den robuste og helt sorte stand vækker opsigt blandt et mylder af sprudlende og farverige taiwanske udstillere. Kiss Technology fra Hørsholm forsøger at udstråle stil og eksklusivitet omkring sine produkter, og det lykkedes meget godt i netop denne hal.

- Standen har kostet omkring en million kroner, men til gengæld får vi omkring 700-800 mulige kundeemner med hjem, siger marketingdirektør Bo Lustrup fra det usædvanligt lille møderum bag ved standen, som også fungerer som garderobe.

Kiss Technology udvikler og producerer blandt andet digitale satellitmodtagere, set-top-bokse, DVD-afspillere, og på flere måder forsøger virksomheden at binde de forskellige produkter sammen.

Firmaet fremviser blandt andet en DVD-afspiller, der kan kobles sammen med en ADSL-forbindelse, så brugeren kan surfe på nettet på fjernsynet.

Kompliceret teknik

Problemet med at vise satellitmodtagere er, at det er meget kompliceret at få kontakt til satellitterne fra de tætpakkede messehaller. Derfor har Kiss Technology rullet kilometervis af kabler ud og købt sig til en kostbar forbindelse til parabolantennerne på taget af hallen.

Idéen er at skabe et forum, som har de tilstrækkelige tekniske forudsætninger for at vise produkterne frem. Udover de mange nye kundeemner, bruger Kiss Technology også Cebit til at mødes med samarbejdspartnerne fra hele verden.

- Vi har samlet repræsentanter fra ledelsen, salgsafdelingen og teknikerne her på standen. Ofte er det også ledere, sælgere og teknikere, der møder op fra vores kunder, og det er meget sjældent, at man kan holde et møde, hvor så mange parter kan være samlet på en gang, siger Bo Lustrup.

Det er ottende gang, at Kiss Technology har sin egen stand på Cebit-messen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

    Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil