Surf ombord på fly fra 2003

Lufthansa vil fra næste år tilbyde kunderne internetadgang i ruteflyene. Forbindelsen til flyet går via satellit, mens passagererne kan bruge netværkskabler eller trådløst netværk om bord til at læse mails eller surfe på nettet på flyrejsen.

Hannover: Forretningsrejsende vil fra næste år blive tilbudt en sikkert meget velkommen service, når de skal flyve langt: Internetadgang.

Det tyske luftfartsselskab Lufthansa er netop færdig med at udstyre et Boeing 747-400 rutefly med det nødvendige kommunikationsudstyr, der skal levere en lynhurtig fem megabit/s forbindelse til alle passagererne.

Flyet, der hævdes at være det første med bredbånds-internet i kommerciel rutefart, formår stadig at leve op til de skrappe sikkerhedskrav.

Kravene skal blandt andet sikre, at flyets instrumenter ikke forstyrres af den voldsomme datatrafik.

Så snart der kan garanteres en satellitforbindelse over hele Nordatlanten, vil alle passagerer blive tilbudt at teste systemet.

Internet med 900 km/t.

Dette vil formentlig ske inden nytår, og herefter vil Lufthansa og Boeing vurdere passagerernes interesse for produktet.

Lufthansa planlægger at få alle øvrige langdistancefly udstyret med netadgangen i løbet af 2003, oplyser selskabet i forbindelse med Cebit-udstillingen i Hannover.

Den store tekniske udfordring har bestået i at fastholde forbindelsen til satellitten 36.000 kilometer over ækvator til flyet under hele rejsen, uanset flyets position. Samtidig flytter ruteflyet sig 900 km/t.

Mobiltelefoner stadig ulovlige

Flyet har 380 sæder, og udrulningen af netværkskabler svarer derfor til behovet i en større dansk virksomhed. Samtidig er der opsat 12 basestationer til trådløst netværk, der kræver et særligt netværkskort i passagerernes bærbare computere.

Det vil fortsat være ulovligt at tale i mobiltelefon under flyvninger med Lufthansa, men det trådløse datanetværk har en betydelig mindre sendestyrke end en GSM-telefon.

Prisen for at surfe om bord på et fly? Indtil videre ukendt, men den vil næppe blegne i forhold til de pebrede priser på at ringe fra de fastinstallerede telefoner om bord på fly i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job