Kolind overtager roret i 2M Invest

Lars Kolind går nu aktivt ind og overtager styringen med Michael Mathiesens kriseramte ventureselskab 2M Invest. Ifølge en netop offentliggjort redningsplan overtager Kolind formandsstolen i 2M på generalforsamlingen om kort tid. Samtidig tildeles Michael Mathiesen en hjælpe-direktør til at styre firmaet.

Bestyrelsen i det kriseramte 2M Invest fremlagde onsdag aften en plan for, hvordan den smuldrende tillid til selskabet skal genoprettes. Redningsplanen er skruet sammen i samarbejde med Lars Kolind, hvis selskab Growth.dk for få måneder siden indgik en tæt alliance med Mathiesens 2M Invest.

Samtidig blev det meddelt, at datoen for offentlgørelsen af årsregnskabet er rykket endnu engang ? dennegang til 27. marts.

Kolind får nøglerolle

Netop Lars Kolind får ifølge meddelelsen til Københavns Fondsbørs en afgørende rolle i bestræbelserne på at bringe 2M op af det økonomiske mudderhul, selskabet har befundet sig i i månedsvis.

Lykkes manøvren, der vurderes at kræve en solid kapitalindsprøjtning på 130 millioner kroner, er der basis for et overskud i størrelsesordenen 100 millioner kroner ved udgangen af 2002, lyder den optimistiske melding.

Den forhenværende Oticon-topchef overtager som et led i genopretningsplanen formandsstolen i selskabet i stedet for nuværende formand Johan Schlüter, der foreslås valgt til næstformand på den kommende generalforsamling.

Derudover skal der ansættes en meddirektør til at aflaste Michael Mathiesen og styrke selskabet internt i forhold til drift og administration.

Lukning af kontorer

Samtidig med styrkelsen af 2M Invests ledelse svinger bestyrelsen den store sparekniv. Kontorer i London og Boston lukkes og den økonomiske styring og kontrol opprioriteres væsentligt. I alt skal der spares fem millioner kroner årligt.

Porteføljeselskaberne skal omorganiseres, så der fremover fokuseres på de selskaber, som ledelsen vurderer har det bedste potentiale til at klare sig godt. Selskaberne inddeles i den forbindelse i en a, b og c-liga, fremgår det af fondsbørsmeddelelsen.

Udover en stribe konstruktive tiltag rummer restruktureringsplanen en ikke ringe grad af selsransagelse. Selskabet, og dermed Michael Mathiesen, erkender, at der i alt for høj grad har været fokuseret på udvikling og ekspansion uden at den nødvendige styring, forsigtighed og omhu har været til stede.

Samtidig har 2M Invest givet sig i kast med projekter, som åbenlyst har været for store for både ledelsen og økonomien med store gældsposter til følge.

Informationsniveauet til markedet har ydermere været for dårligt, forlyder det.

Lars Kolind gjorde sin entre i 2M Invest i december sidste år, da hans selskab Growth.dk indgik en alliance med Michael mathiesen. I januar i år blev båndene knyttet ekstra stærkt sammen, da 2M Invest købte halvdelen af aktierne i Growth.dk.

Der er endnu ingen afklaring af om det vil lykkes for Michael Mathiesen og Lars kolind at få skabt det nødvendige kapitalgrundlag for rekonstruktionen. Det ventes først at være afklaret på dagen for offentliggørelsen af årsregnskabet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S