Århus-firma udfordrer Java-eliten

Danske Trifork vil gerne spise kirsebær med de store spillere på det lukrative applikationsserver-marked. Derfor er Århus-firmaet for anden gang med på messe-delen af JavaOne.

JavaOne er andet end lange tekniske spor for hardcore Java-programmører. Det er også et samlingspunkt for Java-industriens aktører, der køber en stand på JavaOne Pavilion for at vise sig over for potentielle kunder.

Det gælder blandt andet det 15 mand store Århus-firma Trifork, der begår sig på markedet for J2EE-certificerede applikationsservere.

Det er blot anden gang, at Trifork udstiller på JavaOne. Og selvom en stand på konferencen koster 11.000 dollar for fire dage - knap 94.000 dansker kroner - er pengene givet godt ud, mener Triforks salgsdirektør, Mads Skak Olufsen.

- Her på konferencen møder vi lige præcis den målgruppe, vi gerne vil have fat i. Det kan enten være udviklere, der påvirker deres chefer i en bestemt retning eller IT-chefer, der selv står og skal købe en applikationsserver, siger Mads Skak Olufsen.

Markedet for applikationsservere er domineret af henholdsvis BEA og IBM, der til sammen har en markedsandel på 70 procent.

Firmaer som Oracle, HP, Sun, Pramati, Sybase og Trifork kæmper så om de sidste 30 procent af markedet.

Ifølge Triforks administrerende direktør, Jørn Larsen, har Trifork ikke problemer med at matche de andre firmaers tekniske niveau.

- Vi har syv programmører til at udvikle vores produkt, og de er hver især verdensklasse til lige netop det område de beskæftiger sig med. Lige meget hvor store de andre firmaer er, er deres udviklingsafdelinger ikke større end vores, siger Jørn Larsen.

Blev næsten købt op

For godt et år siden var Trifork tæt på at blive købt op af en stor unavngiven virksomhed.
Det eneste der manglede var hovedpersonernes signatur på kontrakten. Men det blev aldrig til noget, fortæller Jørn Larsen, der i dag er glad for den beslutning.

- I kontrakten stillede køberen nogle betingelser, som vi ikke kunne acceptere. De indebar bland andet, at vi ville hæfte personligt, hvis det gik galt med firmaet, fortæller han.

I dag er Trifork mindre interesseret i at blive opslugt af et større foretagende. I stedet er målet at opbygge en solid kundebase, hvilket ifølge Jørn Larsen ser lovende ud.

- I dag ser det faktisk meget mere lyst ud end for blot et år siden. De første fem kunder er allerede inden for rækkevidde, og så er det lykkedes en af vores nærmeste konkurrenter, at sælge deres produkt på licensbasis, siger Jørn Larsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job