Tjek hastigheden fra internetselskaberne

Du står for at anskaffe en ISDN-forbindelse, men hvilken internetudbyder er den hurtigste? Det kan du nu tjekke på IT- og Telestyrelsens internetkvalitetsguide.dk.

Et tilbagevendende kritikpunkt fra Telestyrelsen angående mobil- og internetabonnementer har været uoverskueligheden i udbuddet og forbrugernes problemer ved at sammenligne produkterne, fordi betingelserne varierer utroligt meget. Tilbage i 2000 tog styrelsen konsekvensen lancerede prissammenligningstjenesten teleprisguide.dk, hvor danskerne både kunne sammenligne telefon- og internetabonnementer.

Siden er udbuddet og variationen af internetforbindelser øget stærkt ? modem, ISDN og ADSL samt trådløs netforbindelse (FWA). Derfor lancerede IT- og Telestyrelsen i december internetkvalitetsguide.dk, hvor priserne kunne sammenlignes.

Imidlertid har forbrugerne stadig haft svært ved at sammenligne internetselskabernes produkter, når det handler om reel hastighed på forbindelserne ? eksempelvis ved download af sider fra amerikanske eller europæiske servere. Men det har styrelsen nu rodet bod på.

På internetkvalitetsguide.dk har IT- og Telestyrelsen lagt en undersøgelse ud, hvor forbrugerne kan se en sammenligning af internetudbyderne på parametre som opkoblingstid, downloadtid fra forskellige regioner i verden ? og forskellen på gratisabonnement og betalingsabonnement.

Den viser eksempelvis, at for ISDN-betalingsabonnementer er Cybercity hurtigst på downloadtid, mens det for gratisabonnementer for ISDN er TDC, der er hurtigst.

Er man usikker på, hvorvidt man får den hastighed, som man betaler for, kan man også tjekke det på internetkvalitetsguide.dk. Man downloader et lille program på 108 kb, tptest, der herefter inden for to minutter undersøger ens forbindelse.

Relevante links:
Internetskvalitetsguide
Teleprisguide

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS