Tjek hastigheden fra internetselskaberne

Du står for at anskaffe en ISDN-forbindelse, men hvilken internetudbyder er den hurtigste? Det kan du nu tjekke på IT- og Telestyrelsens internetkvalitetsguide.dk.

Et tilbagevendende kritikpunkt fra Telestyrelsen angående mobil- og internetabonnementer har været uoverskueligheden i udbuddet og forbrugernes problemer ved at sammenligne produkterne, fordi betingelserne varierer utroligt meget. Tilbage i 2000 tog styrelsen konsekvensen lancerede prissammenligningstjenesten teleprisguide.dk, hvor danskerne både kunne sammenligne telefon- og internetabonnementer.

Siden er udbuddet og variationen af internetforbindelser øget stærkt ? modem, ISDN og ADSL samt trådløs netforbindelse (FWA). Derfor lancerede IT- og Telestyrelsen i december internetkvalitetsguide.dk, hvor priserne kunne sammenlignes.

Imidlertid har forbrugerne stadig haft svært ved at sammenligne internetselskabernes produkter, når det handler om reel hastighed på forbindelserne ? eksempelvis ved download af sider fra amerikanske eller europæiske servere. Men det har styrelsen nu rodet bod på.

På internetkvalitetsguide.dk har IT- og Telestyrelsen lagt en undersøgelse ud, hvor forbrugerne kan se en sammenligning af internetudbyderne på parametre som opkoblingstid, downloadtid fra forskellige regioner i verden ? og forskellen på gratisabonnement og betalingsabonnement.

Den viser eksempelvis, at for ISDN-betalingsabonnementer er Cybercity hurtigst på downloadtid, mens det for gratisabonnementer for ISDN er TDC, der er hurtigst.

Er man usikker på, hvorvidt man får den hastighed, som man betaler for, kan man også tjekke det på internetkvalitetsguide.dk. Man downloader et lille program på 108 kb, tptest, der herefter inden for to minutter undersøger ens forbindelse.

Relevante links:
Internetskvalitetsguide
Teleprisguide

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S