Tjek hastigheden fra internetselskaberne

Du står for at anskaffe en ISDN-forbindelse, men hvilken internetudbyder er den hurtigste? Det kan du nu tjekke på IT- og Telestyrelsens internetkvalitetsguide.dk.

Et tilbagevendende kritikpunkt fra Telestyrelsen angående mobil- og internetabonnementer har været uoverskueligheden i udbuddet og forbrugernes problemer ved at sammenligne produkterne, fordi betingelserne varierer utroligt meget. Tilbage i 2000 tog styrelsen konsekvensen lancerede prissammenligningstjenesten teleprisguide.dk, hvor danskerne både kunne sammenligne telefon- og internetabonnementer.

Siden er udbuddet og variationen af internetforbindelser øget stærkt ? modem, ISDN og ADSL samt trådløs netforbindelse (FWA). Derfor lancerede IT- og Telestyrelsen i december internetkvalitetsguide.dk, hvor priserne kunne sammenlignes.

Imidlertid har forbrugerne stadig haft svært ved at sammenligne internetselskabernes produkter, når det handler om reel hastighed på forbindelserne ? eksempelvis ved download af sider fra amerikanske eller europæiske servere. Men det har styrelsen nu rodet bod på.

På internetkvalitetsguide.dk har IT- og Telestyrelsen lagt en undersøgelse ud, hvor forbrugerne kan se en sammenligning af internetudbyderne på parametre som opkoblingstid, downloadtid fra forskellige regioner i verden ? og forskellen på gratisabonnement og betalingsabonnement.

Den viser eksempelvis, at for ISDN-betalingsabonnementer er Cybercity hurtigst på downloadtid, mens det for gratisabonnementer for ISDN er TDC, der er hurtigst.

Er man usikker på, hvorvidt man får den hastighed, som man betaler for, kan man også tjekke det på internetkvalitetsguide.dk. Man downloader et lille program på 108 kb, tptest, der herefter inden for to minutter undersøger ens forbindelse.

Relevante links:
Internetskvalitetsguide
Teleprisguide

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ambitiøs IT-virksomhed søger en IT-Konsulent til vores SAP-moduler MM – IM/WM.

    Københavnsområdet

    Evida

    Løsningsarkitekt

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S