Navision åbner kontor i Kroatien

Den økonomiske udvikling på Balkan er nu så gunstig, at Navision har åbnet et kontor i Kroatiens hovedstad, Zagreb. I løbet af året vil selskabet åbne flere forhandlerkontorer i landet.

Den årlige økonomiske vækst i Kroatien er på ti procent, og landet har cirka 57.000 registrerede virksomheder, hvoraf langt størstedelen er små og mellemstore.

Det er lige det segment, som Navision sælger til ? og derfor satser leverandøren af virksomhedssystemer mere på markedet og åbner et kontor i hovedstaden, Zagreb. Det oplyser Navision i en pressemeddelelse.

Kontoret bliver oprettet som et datterselskab af Navision Slovenien og skal servicere de 26 eksisterende kunder i Kroatien. Navision har allerede fem forhandlerkontorer - eller i firmaets terminologi, solution centre - i Kroatien, men Navision-kontoret skal sætte skub på den udvikling.

Inden årets udgang skal der være åbnet yderligere 15 solution centre i landet med fire millioner indbyggere. Centrene skal sælge Navision Financials og Navision Attain ? og målet er at blive den førende ERP-leverandør i landet.

Til at lede Navision i Kroatien har firmaet udnævnt Andreja Loncar.

Relevant link:
Navision på fondsbørsen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S