Mandagens aviser om IT

Data ligger ubenyttede hen i kommuner. RTX vil ikke bruge af sin formue.

Data ligger ubenyttede hen i kommuner

En mængde viden om status på blandt andet antallet af skoler, pleje af ældre og vedligeholdelse af vejanlæg ligger ubenyttet hen i de kommunale IT-systemer. Dataene kunne ellers bruges til at måle, hvor megen service borgerne får for deres kommuneskat. En ny undersøgelse fra Handelshøjskolen i København og RUC af kommunernes brug af IT viser således, at kun knap halvdelen af kommunerne bruger IT til at analysere kvaliteten af serviceydelserne. Det skyldes IT-umodenhed, mener forskerne og opfordrer til øget integration af databaserne med de øvrige kommunale IT-systemer (Morgenavisen Jyllands-Posten)

RTX vil ikke bruge af sin formue

Den jyske teknologivirksomhed RTX Telecom har en pæn formue på 264 millioner kroner, men umiddelbart vil virksomheden ikke bruge pengene til nogle planlagte offensive formål. Imidlertid er virksomheden klar til et opkøb, hvis den rette partner skulle vise sig. Det oplyste direktøren Jørgen Elbæk på et investormøde fredag. (Erhvervsbladet)

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead End User Services

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger AD-specialister til Danmarks mest hemmelige AD-infrastruktur

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Product Marketing Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S