Kinesisk IT-selvmål med forbud

Analysefirmaet Gartner mener, at Kina kraftigt saboterer egne målsætninger om en fremtid som IT-nation ved at slå hårdt ned på unges adgang til netcafeer. Det kommer efter offentliggørelsen af skrappe regler i sidste uge.

Næsten inden at kineserne er kommet i gang med at erobre nettet, spænder landet ben for sig selv. Det mener analysefirmaet Gartner.

Firmaet henviser til sidste uges dekret fra det kinesiske kulturministerium, der offentliggjorde nye restriktioner på unge borgeres adgang til landets netcafeer.

Ifølge dekretet skal unge under 16 år være i følgeskab med en voksen, de må kun bruge tre timer per session på at surfe på nettet, og endelig må netcafeerne kun besøges mellem klokken otte morgen og otte aften på ikke-skoledage.

Begrænsningerne sker for at "beskytte unge internetbrugere mod negative sociale påvirkninger fra nettet og cybercaféerne", som det hedder i meddelelsen fra Kulturministeriet.

Gartner peger på, at 67 procent af netbrugerne i Kina er gymnasieelever, hvis vigtigste adgang til nettet - udover computere på uddannelsesinstitutionerne - er netcafeerne. Internet-forbindelser i hjemmene er næsten ukendt. Derfor er det alvorligt for landets muligheder for at få uddannet IT-kyndige borgere, at regeringen slår ned på caféerne, noterer Gartner.

- Det vil hæmme landets fremtidige økonomiske vækst, slår firmaet fast i sin rapport.

Angreb på netcaféerne er sket flere gange i de seneste år. I 2001 ransagede 40.000 politibetjente landets netcafeer, hvor 25.000 blev lukket øjeblikkeligt. 72.800 netcaféer fik lov til at fortsætte mod at installere regeringsgodkendte overvågnings-programmer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere