Microsoft spår online-fremgang

Microsoft satser på at få en vækst på 25 procent i online-annoncer på MSN, men en analytiker siger, at alle andre er pessimistiske.

Microsoft satser på stor vækst i online-annoncer på sin MSN-portal, men en analytiker vurderer, at branchen som helhed stadig er på vej nedad.

Ifølge Reuters regner Microsoft med, at omsætningen på online-annoncer vil stige med 25 procent i Europa, Mellemøsten og Afrika i det kommende år.

MSN er stadig en underskuds-forretning, men Microsoft satser på, at især den finansielle sektor og bilbranchen vil flytte annoncer fra de traditionelle medier til online.

- De bruger allerede flere millioner dollar på online, og jeg tror, at vi kan få endnu mere, siger Yusuf Mehdi, der er underdirektør i MSN til Reuters.

Microsofts forudsigelser står i skarp kontrast til den krise, som branchen har været i siden dot-com krakket for næsten to år siden.

Og selv om MSN angiveligt skulle have 270 millioner unikke brugere hver måned i 34 lande, vil Mehdi ikke fortælle, hvornår Microsoft regner med at nå break-even med MSN. Microsoft opgiver heller ikke specifikke regnskabstal for MSN.

Ikke alle er enige i Microsofts positive vurderinger. En analytiker siger til Reuters, at alle stadig opgiver at nå deres budgetter her i andet kvartal. Så der er ikke et generelt opsving i branchen.

Microsoft er dog overbevist om, at vi har nået bunden. Microsoft starter nyt regnskabsår 1. juli. I går steg kursen på firmets aktier med 1,9 procent til 56,30 dollar pr. aktie, hvilket var en anelse mere end gennemsnittet for Dow Jones indekset.



Vil du vide mere om Microsoft og MSN?

NewsScanner overvåger 300+ medier

Prøv gratis i 30 dage.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job