Avatar billede anskov Mester
14. december 2015 - 08:40 Der er 3 kommentarer

Konsolider af to koloner

Hej Alle

Jeg faldt over den her på nettet
http://www.extendoffice.com/documents/excel/1172-excel-transpose-multiple-columns-into-one-column.html

Dog kan jeg ikke helt få det til at virke, får en #reference (ved ikke om det er fordi jeg har en dansk version eller hvad det er).

Jeg skal konsolidere kolonne L5:L101 og kolonne O5:O101 til én kolonne der starter i celle R5 (Jeg har nogle procental stående i disse kolonner).

Jeg har defineret et samlet navn "MyData" for begge kolonner, som i eksemplet. Og jeg har oversat det formlen der bliver brugt til (MÅSKE rigtigt):
=INDEKS(MyData;1+HELTAL((RÆKKE(L5)-1)/KOLONNER(MyData));REST(RÆKKE(L5)-1+KOLONNER(MyData);KOLONNER(MyData))+1).

Håber i kan hjælpe mig.

Bedste hilsner
Søren
Avatar billede anskov Mester
14. december 2015 - 08:43 #1
kan se jeg bliver nødt til at lave et linjeskift

=INDEKS(MyData;1+HELTAL((RÆKKE(L5)-1)/KOLONNER(MyData));
REST(RÆKKE(L5)-1+KOLONNER(MyData);KOLONNER(MyData))+1)
Avatar billede ebea Ekspert
14. december 2015 - 13:49 #2
Din formel virker egentlig godt nok! Men den tager ikke hensyn til at du har blanke kolonner (M og N). Og derved får du en hel masse Uudfyldte celler nedad.

=HVIS(RÆKKE()<=TÆLV(A:A);INDEKS(A:A;RÆKKE());HVIS(RÆKKE()>TÆLV(A:B);"";INDEKS(B:B;RÆKKE()-TÆLV(A:A))))

kan gøre det, hvis kolonnerne er placeret ved siden af hinanden!
Formlen indsættes hvor du ønsker resultatet; og kopier nedad.
Avatar billede ebea Ekspert
14. december 2015 - 16:00 #3
En korrigering af hvad jeg skrev. Og det var, at det ikke er kolonnerne (M og N) der gør at der kommer tomme celler.
Men det er at der er tomme rækker øverst (1 til 4).
Hvis du har kolonerne fra række 1 og ned, er der ingen problemer.

=HVIS(RÆKKE()<=TÆLV(L:L);INDEKS(L:L;RÆKKE());HVIS(RÆKKE()>TÆLV(L:O);"";INDEKS(O:O;RÆKKE()-TÆLV(L:L))))
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester