Avatar billede MB280SK Seniormester
29. juni 2016 - 22:47 Der er 16 kommentarer og
1 løsning

Fast dato og klokkeslæt

Hej igen
Når jeg skriver mine initialer i kollonne C så skal der komme et "timestamp" i cellen til højre derfor.
Det vil sige når f.eks celle C210 ikke mere er tom, så skal Celle D210 indeholde dato & klokkeslæt for ændringen i Celle C210. Dette "timestamp" må IKKE ændre sig ved opdatering af arket.
Det skal være statisk så man altid kan gå tilbage og se hvornår ændringen i celle C210 skete.
Er der een af jer eksperter der lige ligger inde med de vises sten?

~E280
Avatar billede ebea Ekspert
29. juni 2016 - 23:08 #1
Indsæt denne i D210 - Husk at formatere D210 brugerdefineret, og dd-mm-ååå tt:mm
=HVIS(A6>0;"";NU())
Avatar billede ebea Ekspert
29. juni 2016 - 23:09 #2
skulle være:  =HVIS(C210>0;"";NU())
Avatar billede jkrons Professor
29. juni 2016 - 23:14 #3
Læg denne kode på arkets kodemodul:

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
    If Not Intersect(Target, Range("C2:c1000")) Is Nothing Then
        Target.Offset(0, 1).Value = Date & " " & Time
    End If
End Sub

Ret selv området i C-kolonnen, der skal kunne bruges.
Avatar billede ebea Ekspert
29. juni 2016 - 23:26 #4
Er der ikke "risiko" for jkrons, at der indsættes samme info på alle faneblade, hvis der er flere Faneblade i hans workbook, når koden sættes i et Module?
Avatar billede store-morten Ekspert
30. juni 2016 - 00:20 #5
ebea, ikke hvis: "Læg denne kode på arkets kodemodul:"

Din formel: =HVIS(C210>0;"";NU())
Hvis C celle er "tom" er D celle = Nu
Hvis C cellen indeholder ini. er D cellen = "tom"
NU() ændre sig hver gang excel beregner.
Avatar billede ebea Ekspert
30. juni 2016 - 09:21 #6
#5 - Jeg læste det som at det blev lagt i et Modul - tak for info ;-)
Og funktionen =NU()  -  ja, den lægger info som den skriver, nu, og ændrer sig som du korrekt skriver, ved opdatering af arket, og er ikke statisk (måske jeg skulle gå tidligere i seng) ;-)

Ellers er der muligheden: 
Ctrl+Shift tasten nede og trykke på Semikolon =dags dato
tryk mellemrumstasten, og: 
Ctrl+Shift og Kolon =tiden nu
Så forbliver de uanset opdatering af ark.

Og så stadig formatere cellen som angivet tidligere.
Avatar billede ebea Ekspert
30. juni 2016 - 09:34 #7
Eller en lille omskrivning af min formel, som holder tidspunktet statisk!
=HVIS(C210<>"";HVIS(D210="";NU();D210);"")
Avatar billede Dan Elgaard Ekspert
30. juni 2016 - 09:44 #8
@ebea: Man kan ikke sætte din formel i D210 - det vil give en cirkulær reference, at refererer til samme celle, som forlen står i !!!
Avatar billede ebea Ekspert
30. juni 2016 - 09:56 #9
@Pistolprins!  -  Har du prøvet Formlen?
Avatar billede MB280SK Seniormester
30. juni 2016 - 09:58 #10
Hej Allesammen.
Tusind tak for jeres interesse og tid.
Jkrons løsning virker og får markeringen som løst.

~Steffen
Avatar billede Dan Elgaard Ekspert
30. juni 2016 - 11:10 #11
@ebea: Nej, det har jeg ikke, og det er heller ikke nødvendig - så snart formlen rammer FALSK vil den give en cirkulær reference, hvis formlen står i celle D210 - en formel kan ikke teste på sig selv!
Avatar billede ebea Ekspert
30. juni 2016 - 11:29 #12
@Pistolprins - Jeg syntes nu, at du skulle prøve den.
Prøv at indsætte Formlen i B1 =HVIS(A1<>"";HVIS(B1="";NU();B1);""), og så skriv en tekst f.eks. dine initialer i A1
Avatar billede Dan Elgaard Ekspert
30. juni 2016 - 12:07 #13
MEGET mod min vilje, så prøvede jeg lige...
...og, ganske rigtigt!

Cirkulær reference!

Har du selv prøvet?!?
Avatar billede ebea Ekspert
30. juni 2016 - 12:34 #14
Forskellen er jo så, at jeg har aktiveret "Gentag beregninger" i "indstillinger" i Excel, under "Korrektur", og det er slået fra i dine indstillinger!
Og ja, jeg har prøvet, adskillige gange, og det virker (stadig)!
Avatar billede Dan Elgaard Ekspert
30. juni 2016 - 12:55 #15
WOW!

Ja, det var så der kæden hoppede af for mig!

Har man behov for at tillade cirkulær reference i sine regneark, for at få dem til at virke, så har man et alvorligt problem!
Ingen professionel Excel bruger vil nogensinde tillade dette - i stedet skal løsningen findes i omlægning af sin regnearksstruktur og formler - cirkulær reference er ondskaben selv!

Og, det ændre forøvrigt ikke på min påstand om, at din formel vil give cirkulære reference .- du har så blot valgt, at tillade dette!!!
Avatar billede ebea Ekspert
30. juni 2016 - 13:25 #16
Nej, der er vi langt fra enige. Du kan stadig få dine fejlmeddelelser med cirkulær referencer, selvom du har slået denne funktion til. Det er afhængig af hvad der beregnes!
Men nu er jeg heller ikke professionel Excel bruger (hvad er det egentlig), men blot en person +65 i alder, som hygger mig med at holde mine "hjerneceller" i gang, og der er Excel et ganske godt værktøj.
Men det glæder da mig, at der er andre hjælpsomme personer herinde på Eksperten, som har løftet sig selv op på det niveau, at de er blevet professionelle brugere!!

Excel, er heldigvis, en størrelse som er meget fleksibel, og som kan "drejes rundt" i mange retninger, og én løsning, er nødvendigvis ikke altid den eneste af slagsen, og at andre løsninger dermed bliver forkert af det.

Men jeg bliver nok ved herinde lidt endnu, hvis jeg kan hjælpe andre videre med et problem.
Jeg er for længst nået over alderen, hvor ordet "at blive Tøsefornærmet" kommer i spil, hvis der er ting som jeg måske ikke sympatiserer med.

Og skulle det krænke din professionelle indstilling til Excel, at jeg leverer sådanne indlæg, så skal jeg da tage det op til overvejelse at stoppe!

Fortsat God Dag, og lad være at tage det FOR personligt.
Avatar billede Dan Elgaard Ekspert
30. juni 2016 - 15:04 #17
?!?!?

Ikke alene lyder det for mig som om du netop blev 'tøsefornærmet' - og, det skal jeg da gerne undskylde for - det var ikke meningen...
Men, spydige indlæg, der skal retfærdiggøre sig selv, hører da slet ikke til i dette forum!

Så, jeg tror blot, at jeg trækker mig, og vil blot til slut her nævne, at Microsoft selv fraråder brugen af indstillingen, der tillader cirkulær reference, og lade det faktum stå for sig selv.

Tak for meningsudvekslingen :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester