19. januar 2000 - 14:31Der er
2 kommentarer og 1 løsning
Er %TEMP% altid "privat?
(Windows)
Kan man være sikker på at kun aktuel bruger har %TEMP% som sit temp bibliotek?
Jeg skal i forbindelse med noget dokumentstyring midlertidig gemme nogle dokumenter på klienten, og tænkte at %TEMP% var oplagt. Jeg vil meget gerne benytte fast filnavn.
Spørgsmålet er så, hvis brugeren er en WTS/Metaframe bruger, hvor ligger %TEMP% så? På serveren?? I samme bibliotek for alle brugere, eller en personlig pr. bruger?
Du kan ikke være sikker på at %temp% altid peger på et forskelligt dir afhængig af hvilken bruger der er logget på.
Hvis du bruger NT kan du dog bruge et dir der hedder Personligt, hvilket vil være placeret under WinNT\Profiles\{bruger}\
Men der findes også et API-kald der hedder CreateDirectory(ex) der kan oprette de fornødne directories på en gang. Derme dkan du f.eks. chacke om der eksisterer et dir i brugerens navn, f.eks. under temp, og hvis ikke så selv lave et.
Hvis det er delphi du programmerer i så hedder funktionen ForceDirectories(path);
"deler">ikke med programmerne, men muligvis med brugerne hvis de sletter indholdet. Temp indeholder jo normalt kun noget man kan slette når man har lyst.
Beskrivelse>Ikke hvad jeg ved af, men det er ikke utænkeligt at du kan finde et afsnit om det i en af de mange Windows bøger der findes på markedet.
sjensen
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.