24. november 2016 - 19:41Der er
2 kommentarer og 1 løsning
Revisionsformat
Hej Jeg sidder ved en ny PC, hvor revisionsformat er forkert. Den skriver godt nok tal. med decimaler osv, men den sætter kr. bagefter både ved revisionsformat og valutaformat. Mystisk. Kan det ændres fast? Jeg kigger lidt på brugerdefineret.
Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.
Hvis du højreklikker på cellen og vælger formatter celler og så for eksempel valuta, så har du muligheden for at vælge symbol og her angive "ingen" eller "Kr" eller hvad du måtte have behov for. Det gælder både revision og valuta. Virker helt fint på Excel 2010
Hej Ja det går enkeltvis !' Jeg skal rettet knappen i båndet osv så kr kommer i venstre side under hinanden. Valuta kommer jo også til venstre men tæt op ad tallene! Jeg roder videre da jeg aldrig har set før ! ?
Prøv at vækge Formater celler i en "forkert" formateret celle. Vælg derefter Brugerdefineret. Er der en * mellem Kr. og koderne, i denne visning?
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.