Avatar billede hudsonium Mester
Oprettet i dag kl. 16:26 Der er 3 kommentarer

Fejlmelding på 64 GB Philips USB-drev

Til eksperterne på Eksperten :-)

Jeg købte for ikke længe siden et lille USB-drev (kan nok godt også kaldes en USB-nøgle) på 64 GB, mærket Philips, med både USB 3.0 og USB-c tilslutning. Meget smart.

Men fra den ene dag til den anden melder min ene PC at enheden ikke kan læses pga. fejl, og at den skal formateres. Min anden PC svarer "sæt venligst en USB-enhed i drevet" når jeg tilslutter.

Det er ingen katastrofe, men der er data på USB-drevet som jeg helst vil beholde.

Forslag til, hvordan man eventuelt kan reparere, og få disse data ud, modtages gerne. Om drevet på længere sigt kan fikses eller ej, er mindre vigtigt.

På forhånd tak
Anders
Avatar billede 220661 Ekspert
Skrevet i dag kl. 17:04 #1
Er den synlig i diskhåndteringen på den pc der melder at der er fejl?
Har du prøvet andre usb porte end usb3?
Avatar billede 220661 Ekspert
Skrevet i dag kl. 17:06 #2
Popper den op i enhedshåndteringen når den monteres?
Har den været puttet i andet udstyr (Mac eller Tv)
Avatar billede Poko1 Ekspert
Skrevet for 55 minutter siden #3
Prøv i søg at skrive Diskmgmt. Åben og se hvad der skrives?
https://ibb.co/nqM02Fbn
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester