Avatar billede nu_igen Guru
Oprettet i dag kl. 07:46 Der er 2 kommentarer

Mail Yousee - webmail?

Efter Yousee fadæsen, hvor Yousee spam filtret tillod store mængder spam at strømme ud til brugerne, har jeg følgende spørgsmål:
Før Yousee fandt ud af at rette fejlen har jeg blokeret de modtagne spammails. Men virker det tilbage til Yousee at jeg blokerer dem i min mailboks?
Ingeborg
Avatar billede 220661 Ekspert
Skrevet for 52 minutter siden #1
Det skulle det gerne gøre. Jeg har selv brugt YouSee webmail i mange år og oplever få spam mails. Problem med spam kan være man accepterer notifikationer i browser på sider. Andre sider kan være tilknyttet denne side og vil så sende mails uopfordret. Derfor jeg altid blokerer disse notifikationer.
Avatar billede ole_madsen Ekspert
Skrevet for 6 minutter siden #2
Overordnet tror jeg det bliver et nej.

Det kommer meget an på hvilken mail-klient du bruger, og hvordan den er konfigureret.

Bruger du eks. Thunderbird, håndteres spam kun internt i klienten - og så vidt jeg ved fungerer de fleste mail-klienter på den måde, medmindre man har installeret et spam-addon i klienten, og det har Yousee mig bekendt ikke.

Bruger du YouSee Webmail direkte i en browser, vil det blive gemt i Yousee webmail - men vil først blive anvendt hos andre end dig, når tilstrækkelig mange andre Yousee kunder har blokeret den samme mailadresse. Hvor mange der er tale om, ved kun Yousee.

Nu bruger jeg ikke selv Yousee, og kender derfor ikke til deres specifikke teknik, men hvis Yousee benytter en dedikeret "Spam" mappe, og din mailklient også lægger "blokerede adresse" mails i denne mappe, OG du har sat mailklienten op til at synkronisere med IMAP, så vil ændringerne også træde igennem hos Yousee...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester