Det er nok en god ide at sætte sig ind i, hvad printeren kan, når man skal tilslutte.
Så vidt jeg kan se, har den ikke wi-fi, ja faktisk har den heller ikke en lan port, hvorfor løsningen nok ikke skal findes ved at gætte på forskellige netværksløsninger.
Den tilsluttes via usb.
Den er jo så gammel, at den er win xp kompatibel, så det vil være en god ide at besøge hp-support for at se, hvad der findes af nyere driver. Man kan ikke forvente, at indbyggede driver i win11 bare virker.
Så vidt jeg kan se, burde den driver, som der ligger hos HP formentlig virke, selv om den er meget gammel, men jeg er ikke sikker.
Men hvis du har installeret en driver nu, bør den afinstalleres før du prøver med den officielle fra HP.
Her kan du både finde brugervejledning og driver til printeren:
https://support.hp.com/dk-da/printer-setup/hp-laserjet-1020-printer-series/439423Inden du begynder at installere, bør du som udgangspunkt ikke have sat usb kablet i, da den så straks plejer at gå i gang med at hente de indbyggede drivere, som jo ikke virker, og det kan blokere for, at den rigtige driver kan blive indlæst til printeren.
Under installeringen plejer der at komme et punkt, hvor den skriver, at nu skal man isætte usb kablet, idet den så sikrer sig, at den henter den rigtige driver, som først nu er til rådighed.