Avatar billede knudg Praktikant
20. juli 2026 - 16:00 Der er 8 kommentarer

Fildeling mellem 2 windows 11 systemer

Jeg har forsøgt at etablere fildeling mellem 2 windows 11 systemer.  Det virker den ene vej, men ikke den anden.  Den eneste forskel jeg kan finde mellem definitionerne på de to systemer er at det ene kører med en microsoft konto, medens det andet kører med en lokal konto.  Er det nogen der ved, at der findes en begrænsning for deling når man anvender en sokal konto?
Avatar billede 220661 Ekspert
20. juli 2026 - 17:56 #1
computere på samme arbejdsgruppe? Mener også at have set en video om fildeling, og hvordan indstillinger skal være. Mener det var youtuber "Ask Leo" der lavede den.
Men der er en anden mulighed hvis det udelukkende er fildeling. Jeg kan ikke lige nu huske måden men vender tilbage.
Avatar billede 220661 Ekspert
20. juli 2026 - 18:03 #2
Der findes et program der hedder Payload, som jeg så i en intern besked jeg fik fra valby der også er bruger her på siden. Det er 3 år siden jeg afprøvede det. Jeg kunne flytte en Windows installationsfil fra en pc til den anden.
Her er payload https://payload.app/
Prøver at finde den video fra Ask Leo
Avatar billede 220661 Ekspert
20. juli 2026 - 18:05 #3
Prøv at se om du kan få noget ud af denne video?
https://www.youtube.com/watch?v=x_jnexl7OhM
Avatar billede Poko1 Ekspert
21. juli 2026 - 08:27 #4
Prøv Any Desk Free
https://appmaus.com/app/anydesk-remote-desktop?msclkid=fb848abf20811f32652de0e02f33ee4e
Følg vejledning der følger.
https://ibb.co/prLQKfSZ
Udmærket hvis den anden PC: befinder sig i et andet land!
Avatar billede knudg Praktikant
21. juli 2026 - 09:48 #5
Jeg har nok ikke udtrykte mig tydeligt nok.  De to systemer befinder sig på samme WIFI.  Fildeling på samme LAN er en standard windows funktion, og som jeg skrev virker den den vej (computer A kan se delte filer på computer B, men computer B kan ikke se filer på computer A).  Computer A optræder i stifinder under NETVÆRK på B, men når klikker på computer A får man at vide at stien ikke kan findes eller at ma ikke har adgang til den.  Som sagt definitionerne er ens på de to maskiner.
Avatar billede Poko1 Ekspert
21. juli 2026 - 11:28 #6
Er dine Computere alle  logget på ? Så gå til indstillinger, vælg Nærdeling!  Vælg alle i nærheden!
Avatar billede 220661 Ekspert
21. juli 2026 - 11:56 #7
Det er over 10 år siden jeg brugte fildeling på nwtværk, og det var på Xp computere hvor det var meget nemmere at oprette. Jeg brugte mit eget navn til arbejdsgruppe dengang og de loggede alle på uden problemer. Der var også et par bærbare med på netværk. Da jeg fik Windows 10 ændrede det hele sig på grund af sikkerhed. Det var sværere at logge på,  og koder skulle bruges for at åbne helt for deling. På tidspunktet med Windows 10 havde jeg ikke længere behov for at dele mere. Så det blev droppet. Jeg har ud over de to tips jeg har lagt ikke mere at byde ind med desværre.
Avatar billede Poko1 Ekspert
21. juli 2026 - 12:25 #8
Sådan kommer du i Nærdeling. Tryk på Windows tasten + i = Indstillinger i søg skriv Nærdeling og log på dine enheder!
https://ibb.co/XNfds8z
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester