Avatar billede susej14 Juniormester
Oprettet i går kl. 09:43 Der er 4 kommentarer

Vista

Hej
Jeg har en gammel bærbar der er født med Vista, installerede Windows 7, og nu kan den ikke opdatere, da PC'en er for gammel.
Er løsningen så at installere en gammel original Vista på en anden partition, eller kan jeg fjerne Windows 7 igen?
Avatar billede ole_madsen Ekspert
Skrevet i går kl. 10:05 #1
Det kommer nok an på hvad du mener med "kan ikke opdatere".

Windows Vista udgik i 2012, og Windows 7 i 2015 (medmindre man som virksomhed kører udviddet support) - jeg har derfor svært ved at tro at Microsoft stadig har opdateringer liggende til de to gamle systemer.

Og uanset hvilket af systemerne du har på PC´en, vil de være pivåbne for malware, eftersom der ikke er lavet sikkerhedsopdateringer til dem i flere år.

Du kan selvfølgelig fint bruge maskinen "offline" - uden adgang til internettet. Men i så fald er det noget ligegyldigt hvilken version du bruger.

Du vil formentlig med den rette teknik kunne installere Windows 10 på den - hvis ellers hardwaren ikke er for minimalistisk (4GB RAM som minimum), men da Windows 10 jo også er udgået, er det en stakket frist.
Avatar billede susej14 Juniormester
Skrevet i går kl. 10:21 #2
Jeg skal kun bruge pc'en til at spille gamle spil som ikke kan fungere med windows 7
Avatar billede ole_madsen Ekspert
Skrevet i går kl. 10:42 #3
Ja det burde jo kunne lade sig gøre :-) - bare du er omhyggelig med ikke at have den stående med adgang til internettet.

Hvis Vista er målet, og det ikke er for langt tid siden du har opgraderet til Win7 (maks 30 dage), vil du i "Programmer og Funktioner" via kontrolpanelet, kunne få vist "Windows opdateringer", og her kunne nedgradere til det tidligere OS (Vista). Er det mere end 30 dage siden, bør du danne en USB-stick og installere helt forfra.

Du kan også installere på en anden disk som du foreslår - så bør Windows Boot-manager automatisk blive aktiveret, så du ved opstart kan vælge hvilken disk/OS du ønsker at boote på.
Avatar billede susej14 Juniormester
Skrevet i går kl. 10:54 #4
Tak for hjælpen.

Mvh

Janni
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester