Avatar billede hunden Nybegynder
25. januar 2000 - 16:58 Der er 3 løsninger

Hjælp til at komme vider

Jeg har lave et menu system til en cafe.
og det køre også godt nok, men når deres
kunder har være inde, i et spil eller exploere. og så maskine bliver låst, kan man godt komme forbi med ved alt+tab. og så var det at jeg så, at man kan lukke aktive programmer. men jeg kan ikke lige finde ud af,
Avatar billede sjensen Nybegynder
25. januar 2000 - 17:07 #1
Siden du sætter spm. under VB så går jeg ud fra at du mener hvordan man fra et VB program kan lukke andre programmer på maskinen ?

Hvis Ja, så skal du bruge Windows API kald til at finde det program du ønsker at lukke. Brug EnumWindows API kaldet til det.

Når du så har den handle kaldet giver dig, kan du kalde TerminateProcess (også et API kald).

Men hvis du ikke mener at det skulle ske via VB, så kan du gøre følgende:

I NT: Højreklik startlinien og vælg "task Manager" (Jobliste på dansk), klik på den linie der angiver det pågældende program og tryk på knappen "End Task" (Afslut job). Det afslutter programmet selvom det er låst.

I Win95/98 skal du først sikre at det er det pågældende program der er aktivt, og derefter trykke ALT+CTRL+DEL. Her kan du enten angive at du vil afslutte programmet og hvis ikke det hjælper så tryk på ALT+CTRL+DEL igen, så får du mulighed for at vælge hvilket job du vil afslutte, fra en job liste (som ovenforbeskrevet for NT)

NB! I Win95/98 betyder det dog mange gange at maskinen helt går i baglås, hvorimod man i NT ikke har det problem.

sjensen
Avatar billede overload.dk Nybegynder
25. januar 2000 - 17:17 #2
Prøv også http://www.planet-source-code.com - der er massere af hjælp at hente vedr. VB. :)

- skal lige siges, at jeg har endnu ikke hørt om en VB coder der kan sætte WinNT's Ctrl+Alt+Del ud af funktion, men hvis du finder det, eller ved det. Må du dæme godt enten maile den til mig, eller smide den her :) - har ledt efter denne funk. i meget lang tid.

God fornøjelse!
Mvh
Overload.dk
Avatar billede theportal Nybegynder
05. marts 2000 - 15:58 #3
Hej,

Du kan gøre vinduet System Modalt, hent koden på http://www.theportal.dk under Visual Basic

Mvh. The Portal
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester