01. oktober 2001 - 23:40Der er
10 kommentarer og 1 løsning
holder proportioner
Jeg har en flash fil der er published til exact fit, i denne fil vil jeg godt loade en anden swf. fil ind. Den skal holde proportioner og er derfor ikke published til exact fit, men holder stadig ikke proportioner.Er det fordi hoved filen (level 0) er published til exact fit og den nye fil kører over dennes html doc. hvis det eller noget andet hvad gør jeg, Lidt ekspert viden her ville være rart.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
hej nikolaj. det er ikke et mov.clip men en swf.fil,fordi på sietet ligger en del popup\'er i html som ved clik lægger sig bag vinduet og låser sitet,og er \"umulige\"at placerer til forskellige skærm størrelser.?? Derfor hvis muligt lægge billederne i swf.filer som stadig holder proportioner.
Fedt!! men laver en preloader som loader swf\'erne ned i forskellige movieclips. er det rigtigt!! hvis ja hvad skriver du i knappen til popupen, hvis preloaderen ikke er nået til præcis den fil??
jeg har loadet filen ind i et mov.clip men jeg kan ikke styrre proportionerne, de bliver stadig trukket når det vises i browseren. har prøvet at lægge x/y og hight/width kordinater ind i selve mov. objektet på hoved scenen men intet undfald. hjææææææælp.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.