04. oktober 2001 - 14:59Der er
18 kommentarer og 2 løsninger
knap med to funktioner
Jeg har en knap til at slukke for lyden, men jeg vil også gerne have den til at tænde for lyden igen. Jeg har prøvet at sætte knappen ind i et movieclip, men det virker ikke.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Du skal have 2 knapper i et MC. Den ene med scriptet: on (release) { _root.setVolume(0); gotoAndStop (2); } // sætter volumen til 0 og går til frame 2 hvori anden knap er
Den anden har så flg. : on (release) { _root.setVolume(100); gotoAndStop (1); }
Der skal være en stop() action i både frame 1 og 2.
Tænker du på, at du gerne vil pause lyden og så fortsætte fra samme tidspunkt igen. I så fald har Colin Moock skrevet en udemærket lige note om det. Ideen er kort sat, at du beregner hvor langt du er inde i lyden vha. getTimer(), dividerer med 1000 for at omregne til sekunder, og indsætter dette som parameter, når du starter lyden igen. Noten kan findes på følgende link:
Hvis musikken ligger i et layer i root\'en kan du evt. sætte denne action i frame 1 af musikkens timeline:
s = new Sound(); s.attachSound(musikFilensNavn); _root:s.setVolume(100);
og ændre mine tidligere scripts til _root.s.setVolume på begge knapper. musikFilensNavn er navnet på din lydfil i dit library og dit sound panel. Husk at sætte antal loops, samt effect og sync (evt. 100, none, start).
paask >> Har du testet din kode? Metoden setVolume() hører jo til Sound-objektet, så medmindre du har oprettet et nyt Sound-objekt, bør det vel ikke fungere.
--> Gotcha, jeg tog det fra en intro jeg har lavet tidligere, og det virker perfekt der. På selv samme måde holsted ønsker.
--> Holsted, \"minLyd\" er navnet på din lydfil, i library såvel som i sound panelet, det samme jeg skrev tidligere :0)
Men, min i version fortsætter lyden med at afspille, i Gotcha\'s pauser den og fortsætter samme sted som stoppet. Det kommer vel bare an på hvad du ønsker holsted ?!
holsted >> Så skal du selvfølgelig bare følgende instruktionerne i noten fra Colin Moock :)
paask >> Så er det endnu en udokumenteret feature ved Flash 5. Der er efterhånden dukket en del op, som FlashGuru (http://www.flashguru.co.uk ) har skrevet op et sted (den seneste er ASNative). Man kan bla. også vælge baggrundsfarven ved at bruge _root som parameter, når du opretter en kopi af Color-objektet.
Ja, det åbner op for en del nye muligheder :) Jeg kom lige til at tænke på, at hvis man bruger din metode, så kan han dog kun anvende én lyd ad gangen.
Nå jeg troede at i begge havde fået, jeg bruget den advancerede måde hvor man kan dele pointene og jeg ville have givet jer begge 100 points, men det kunne den åbenbart ikke finde ud af.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.