05. oktober 2001 - 21:03Der er
5 kommentarer og 3 løsninger
Simpel preloader
Hej, ved godt den sikkert er triviel... Men here I go: En preloader til en flash-fil som er ret tung??? Hvordan kan man programmere det? Sådan at der vises et eller andet imens den loades ind.
Ved at den mulgivis ikke er svær for jer hajer, men trods alt en dejlig dejlig ting hvis den kan løses!!! *SSSS*
Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.
Meget simpelt. Du kan evt. lave den i de første frames i din movie eller i scene1, hvor resten af din \'tunge\' movie er i scene 2. Den tager jeg udgangspunkt i.
Frame1 skal have label\'en preloader. Derudover har du 3 dynamiske tekstfelter med variabelnavnene \'total\', \'procent\' og \'loaded\' som hver især viser henholdvist hvor mange kB der er i din movie i alt, hvor mange procent der er loaded og hvor mange kB der er loaded løbende.
X er her den sidste frame i scene 2, dvs. sidste frame i din \'tunge\' movie.
Du kan have \'et eller andet\' vist i et layer for sig selv imens den preloades, bare det ikke er for tungt i bytes.
Håber du kan følge mig, jeg smutter snart fra min puter...
eller: læg en dynamisk tekstbox med variablen: display - i et movieclip i frame 1 med object action: onClipEvent (enterFrame) { percentloaded = _root.getBytesLoaded()/_root.getBytesTotal()*100; display = Math.round(percentloaded)+\"%\"; if (percentloaded == 100) { with (_root) { gotoAndPlay(\"start\"); } } }
- læg en stop action i frame 1 - husk at kalde frame 1 i din films \'hovedscene\' for \'start\'
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.