Avatar billede mlyager Nybegynder
15. oktober 2001 - 15:52 Der er 6 kommentarer

Exchange 2000 og SMS-forward

Jeg har en exchange2000 kørende ... og vil nu gerne ha en sms, hvergang jeg modtager en mail ... men er det et script der skal køre på serveren (eg. asp-script) eller kan man sætte det op i exchange?
Avatar billede erp Nybegynder
19. oktober 2001 - 21:37 #1
Du kan sagtens sætte op på mailboxen at du vil have en kopi af mailen sendt som SMS hvis det er hvad du ønsker  ?
Umiddelbart kan du ikke sætte op at du kun vil vide at der er kommet en mai, kun en kopi af mailen (eller det der kan være af mailen indenfor de 160 tefn en SMS kan indeholde).
Det kan gøres både i Exchange direkte (pr mailbox) eller som en Server regel i outlook (En server regel behøver ikke outlook kørende)
Mvh. Eric.
Avatar billede dtn Nybegynder
23. oktober 2001 - 09:23 #2
Hvor gør man det fra?
Avatar billede mlyager Nybegynder
23. oktober 2001 - 09:34 #3
ja ... hva?
Avatar billede erp Nybegynder
23. oktober 2001 - 17:45 #4
Proceduren er frst at oprette en \"Contact\" med din SMS adresse som en extern mail adresse i GAL\'en, og derefter tilrette mailboxen til at forwarde mails til denne adresse udover at modtage mailen i mailboxen.

Start \"AD users and computers\"
Find den OU hvor du ønsker at placere den externe sms modtager, højreklik, og vælg \"new\" - \"Contact\"
Udfyld siden med den info du ønsker skal optræde i GAL\'en (Global address list)Du behøver kun udfylde First, Full og display navn), tryk NEXT. Tryk på \"Modify\" ved E-mail feltet, vælg SMTP address. Skriv SMS adresse i feltet. (f.eks. for sonofon: TELEFONNUMMER@note.sonofon.dk)tryk NEXT og FINISH.
Start nu Exchange System Manager, og find brugeren som du ønsker skal have SMS beskeden tilsendt, vælg fanebladet \"Exchange general\" tryk på \"Delivery options\", under \"forwarding address\" vælg \"forward to\" Tryk på \"modify\" vælg nu den tidligere oprettede \'externe account\" som tidligere blev defineret for din mobil SMS adresse. mærk feltet \"Deliver messages to both forwarding address and mailbox\".

That\'s it ;-)
Mvh / Erp.
Avatar billede dtn Nybegynder
24. oktober 2001 - 02:01 #5
Nu har jeg TDC-VIC, kan man ik gør det samme??
Avatar billede erp Nybegynder
07. december 2001 - 01:55 #6
Jo da. Du skal blot finde ud af hvilken gateway VIC har. som du kan se har sonofon note.sonofon.dk.
Prøv at kontakte teleselskabet der udbyder VIC, de må kunne svare dig på dette.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester