Avatar billede bjarke Nybegynder
23. februar 2000 - 23:05 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Builder 3/5

Er der nogen, der har lidt kommentarer omkring forskellen mellem Borland C++ Builder version 3 og 5 (jeg har version 3). Og hvad forskellen er på standard og professionel?

-Bjarke
Avatar billede soepro Nybegynder
25. februar 2000 - 15:50 #1
Personligt tvivler jeg på at du opnår så meget ved at gå fra 3 til 5. Jeg gik selv fra 1 til 4, og fik basalt set kun et par ekstra komponenter, som jeg p.t. ikke har fundet anvendelse for endnu. Man må dog formode at evt. i 3 er blevet rettet i 5.

Mht. standard <> professional, har jeg haft problemer med at bruge f.eks. server ODBC drivere med standard - dem har jeg ikke med professional. Personligt synes jeg at den største fordel er flere eksempler, samt sourcen til alle VCL'er. Sidstnævnte er ikke en del af Standard. Med min professional fik jeg også BC 5.02 & JBuilder 1 - men jeg købte den i USA, så om det også gælder her i Dk ved jeg ikke. (Normalt er det nemlig IKKE sådan.)
Avatar billede bjarke Nybegynder
28. februar 2000 - 09:44 #2
Borlands compiler version 5.5 er gratis. Kan jeg bruge den istedet for den, der fulgte med Builder? (og så måske undgå nogle af de problemer du har haft med f.eks. ODBC?)
Avatar billede soepro Nybegynder
28. februar 2000 - 09:55 #3
Måske - jeg ved det ikke. Umiddelbart kan BC 5.02 jo ikke anvendes til at compilere C++ Builder applikationer med f.eks. VCL'er, men hvis man anvender MFC og OWL skulle der vel ikke være noget i vejen for det. Mht. ODBC osv. kunne man meget vel forestille sig at det kun var en begrænsning i version 1 - men det må du jo kunne teste dig ud af på din version 3 ?!?!
Avatar billede bjarke Nybegynder
06. marts 2000 - 09:42 #4
Takker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester