23. oktober 2001 - 23:44Der er
3 kommentarer og 1 løsning
søgning i en formular
Jeg har en formular, med en under formular, det som jeg skal lave er. Jeg har et felt i formularen fx [søgefelt] (sql like \"*\"&[søgefelt]&\"*\") . Når jeg skriver in i søgefeltet og tryker på enter, skal underformularen opdateres med søgningen og setFocus på underformular, så kan jeg velge record, når jeg så tyker på enter retunerer den recorden til en anden formular som er åben.
FX jeg har en faktureformular som har feltet varetekst når jeg dobbeltkliker på den åbner jeg søgeformularen, når jeg har fundet varen og tryker på enter, retunerer den recorden i min søgning til feltet i faktureformularen.
AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.
Hmm, jeg har lidt svært ved at forstå helt hvad det er du vil!?
Men hvis du har et søgefelt, som du vil have en underformular til at reagere på, så kan du lægge noget kode på søgefeltets EfterOpdatering-hændelse, som ser nogenlunde således ud:
Vis jeg forklarer søgningen først. jeg har en formular som har en underformular, i underformularen har jeg vare tabel som jeg vil søge i. på formularen (ikke underformularen) har jeg et felt til at skrive søgeteksten i, når jeg har skrevet teksten som jeg vil søge efter trykker jeg på ender (Efter kan også være en Kommandoknap), så opdateres underformularen med \"*\"søgeteksten\"*\".
Så kan jeg vælge en rekord i underformularen som jeg kan kopiere til et andet sted på samme måde som vis man bruger Ctrl+C og Ctrl+V
På søgefeltets EfterOpdatering lægger du denne kode:
If Me!Søgefelt = \"\" or Isnull(Me!Søgefelt) then Me!Underformularnavn.Form.Filteron = False else Me!Underformularnavn.Form.Filter = \"Varetekst Like \'*\" & Me!Søgefelt & \"*\'\" Me!Underformularnavn.Form.Filteron = true endif
Angående din kopiering, så kan du jo bare gøre det samme. følgende 2 sætninger kopiere en record i hukommelsen: docmd.RunCommand acCmdSelectRecord docmd.RunCommand acCmdCopy
Når du skal indsætte igen skal du skrive: docmd.RunCommand acCmdSelectRecord docmd.RunCommand acCmdPaste
Tussen tak får hjælpen :)). Jeg prøver koden når jeg kommer hjem i aften.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.