Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.
Under View|Toolbar|Customize vælges \'shortcut menus\'. Herfra kan man drag-and-drop en kommando til den ønskede short-cut menu..... kald af VBA funktion opnås ved at vælge Command|File|Custom og herefter angive navnet på VBA funktionen i OnAction egenskaben.
Efter en del frustrationer indeholder min VBA funktion nu blot: MsgBox \"Kald fra shortcut menu\"
Jeg ved ikke om det er anderledes at kalde en VBA funktion fra en shortcut menu frem for en toolbar.
Jeg har aldrig oplevet det du beskriver. Men i Microsofts forunderlige verden er alt muligt!
Jeg skal da ikke udelukke at det kan være en selvforskyldt fejl, men det lyder som en uregelmæssighed. Derfor foreslog jeg at du slettede menu-punktet og lavede det igen. Eller prøvede at lave et andet menu-punkt som enten kaldte den samme VBA-funktion eller en anden VBA funktion. Altså prøve at lokalisere om det kun er i dette ene tilfælde at den gør det eller om det er generelt. En reperation kunne også vise sig at gøre underværker.
Der kommer tre msgboxe..... det er i den grad mærkeligt. Jeg håbede måske på at der var en property der angav antal gange en funktion blev kaldt...... men på den anden side - hvorfor skulle der egentligt være det!
Jeg har prøvet at lave et par forskellige menupunkter i forskellige menuer.... men der kaldes 3 gange i hver af dem.
Har du nogle bestemte reperationer i tankerne eller er vi ude i en re-installation?
Niels - præcis som du skrev, så virker det ved at kalde en makro som kalder en VBA funktion.... det er jo fantastisk :-) Opretter du et svar, så du kan få dine point.
Jeg har prøvet at rette fejlen ved reparer/komprimer, men det hjalp ikke. Jeg har Access 2000 SR-1.... er der en nyere SR?
Jeg tror, jeg misforstod dig før...... hvis du taler om at kalde en macro med argumenter, så virker det fint. Jeg kalder pt macroen med form navn som argument, som anvendes i funktionen. Det er faktisk perfekt med en macro fremfor et direkte funktionskald fra shortcut menuen, da makroen kalder en funktion i et Module, hvorimod det direkte kald er til en dunktion/sub i formens kode.
hmm, det direkte kald burde også kalde en VBA-funktion i et modul i stedet for i formens kode. Jeg ved ikke om det gør nogen forskel. Og det er da heller ikke forkert at lægge det på formen, men jeg ville nok lægge det i et modul.
NOget andet er, at det SKAL være en Funktion! En Sub virker ikke i alle versioner af Access. Jeg betragter det som en fejl, at det vist virkede i en enkelt version eller 2.
Tjetjiing....... nu begynder det at falde på plads.
Thomas - Jeg har indtil din sidste kommentar anvendt OnAction = MinPublicFunction..... og ikke OnAction = MinPublicFunction()
Uden \'()\', så kaldes funktionen i form koden - og du kan selv gætte hvor mange gange...... 3. Med \'()\' kaldes funktionen i et module og kun én gang.
Jeg har tidligere stillet et tilsvarende spørgsmål \"VB funktion aktiveret fra Shortcut menu\" uden at finde løsningen, så der ligger nogle point og venter. Hvis du svarer, så får du dem.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.